Posted on

Podle tématu blogerské výzvy bych měla psát o oblíbených filmech nebo seriálech. Něco málo by se tu našlo, ale přesto na toto pořádně nemám čas a koukám většinou, když mi není dobře nebo potřebuji na pár dní „vypnout“. Přijde mi mnohem smysluplnější vám napsat o tom, jak začít s čarodějnictvím.

 

Každá (ne)může být čarodějka

Pánové mě teď na chvilku omluví. Říká se, že čarodějkou může být každá žena. Už jen z principu je to špatně. Čarodějnictví nikdy nebylo, není a nebude pro každého. Jsou tam i temnější věci a musíte dbát na to, aby vás to neovládlo. Ne každá má nějaké schopnosti. Ženy mají údajně více vyvinutou intuici a čarodějnictví je o intuici, ale to neznamená, že by čarodějkou mohla být každá. V čarodějnictví (i v magii) přijímáte odpovědnost za sebe sama a nikomu nic nelze dávat za vinu. To vy se rozhodujete, co a jak uděláte. A každý známe někoho, kdo zodpovědný opravdu není. Čarodějnictví totiž není o tom, abyste dělali kouzla na lásku, na učení, abyste byli bohatí. Není to o kouzlech.

 

O čem je čarodějnictví?

Čarodějnictví je pro každého trochu jiné – neexistuje oficiální definice toho, co to je.

Měli bychom se snažit o souznění s přírodou, uctívat božstva, studovat, a hlavně si užívat života. Čarodějnictví se učíme celý život… a ten bychom měli náležitě ocenit a žít jej naplno!

V reinkarnaci věřit můžeme, ale nemusíme. Nemáme žádná pravidla nebo zákony, které by říkaly: „Tohle nesmíš, tohle můžeš. Dělej to takhle, ne takto. Toto je špatně, tohle správně.“

Wicca má jen rede, které zní takto: „Čiň, co chceš, pokud tím nikomu neublížíš.“ A jsme zase u toho… nepíše se, že to musíte dodržovat. Je to něco jako doporučení, ale ne zákon, při jehož porušení budete potrestaní. Wiccané věří v Boha a Bohyni, slaví sabaty a esbaty, hledí se tam na trojný aspekt Bohyně (Panna, Matka, Stařena), věnují se bylinkaření, apod. Také často věří v to, co vyšlete, tak se vám také 3x vrátí – ale není to něco, co by charakterizovalo všechny. Právě u Wiccy začíná většina lidí a časem si najdete něco, co vám bude vyhovovat více nebo u toho zůstanete. Wicca je specifická přímo tím, jak chápe Boha a Bohyni a jejich cyklus, který je spojený se sabaty. Ale nepleťte si to… Wicca není čarodějnictví a čarodějka není automaticky Wiccanka.

 

Druhy čarodějek

Spoustu začínajících řeší to, jaká jsou (nebo budou) čarodějka. Na tohle se vyprdněte. Přijdete na to za x let a je dost pravděpodobné, že nějaké dělení pro vás nebude tak důležité. Uvádím sice, že jsem vlčí čarodějka, ale na rovinu vám řeknu, že kdybych nepůsobila takto veřejně, tak to nějak neřeším. A vlčí čarodějku si lidé zapamatují, sedí to ke mně, a tak proč si to nezvolit? Ale jinak pro mou praxi to význam vůbec nemá. Používá se totiž magické/čarodějnické jméno, o kterém píšu více tady.

Rozmohli se nám v ČR tzv. baby witches. Používají to obě pohlaví a jde o označení začínajících čarodějek/čarodějů. Má první reakce byla typu, že si dotyčný asi dělá srandu. Jenže ono se to opravdu používá. Proč ne beginner witch nebo začínající čarodějka? Je to sice delší, ale za mě tedy výstižnější, a ne tak ztrapňující jako říkat si baby witch. Pokud vás tohle téma o witchcraftu zajímá více, zavítejte sem a pozorně si to přečtěte.

Abyste ale neřekli, tak vám nějaké ty druhy vypíšu. Z názvu většinou už odvodíte, o čem to bude. Máte tady přírodní čarodějky, kuchyňské čarodějky, ohnivé č., lunární č., věštecká, mořská, městská, eklektická, hudební,… Je jich opravdu mnoho.

 

Drahé pomůcky – od toho ruce pryč!

Ono to sice vypadá krásně, ale těch peněz. Místo toho radši investujte do knih, o kterých si povíme za chvilku. Pokud si pomůcku vyrobíte, tak získá vaší energii. I vy sami do toho dáte svůj čas, a ten je mnohem cennější než peníze. Získáte s tím předmětem větší pouto, bude osobitější a budete si ho více vážit. Že na tohle nejste šikovní? To vůbec nevadí. Čarodějnictví totiž není o estetice. Jde o to, aby ta pomůcka plnila svůj účel. Doporučuji se nejdříve seznámit s tím, proč používáme pomůcky. Ony totiž nějak moc magické nejsou (i když z nich lze cítit různé energie – což je díky rituálům). Pomůcky slouží k usnadnění a čarodějnictví (v tomto případě ale spíše magie) se dá dělat i bez pomůcek. Nejsou nutné, ale na začátek více než doporučované (a nejen na ten začátek). Jsou věci, které bez nich jdou a věci, které půjdou poměrně těžko.

Má luciferiánská hůlka

 

Náctiletí, kouzla na lásku a kletby

Jedno velké téma jsou mladí, kteří přímo začínají. Tato generace objevuje čarodějnictví přes TikTok, popřípadě přes YouTube a jsou to již zmínění baby witches. I já jsem na svých naivních začátcích zkoušela kouzlo na křídla od Spells CZ, ale rychle jsem pochopila, že tudy cesta nevede – a jako na potvoru jsem s touto slečnou na stejné střední škole i na intru. Akorát jsem do toho hlavně četla a YT bylo jen zpestření (ale ti noví to mají přesně naopak).

 

Zajímá tě čarodějnictví a jsi na začátku své cesty? pomůže ti e-book První kroky čarodějky!

 

Ve věku kolem těch 12 let si užívejte tu krásnou lásku, nedělejte na to (často pochybná) kouzla. Ani nevíte, jak vám to závidim. Proč na to chcete dělat kouzla? Radši za nim zajděte, v dnešní době může na rande pozvat i holka. Pokud chcete něco zkusit, tak kouzlo na dodání odvahy. To bude mnohem prospěšnější. Jde o princip… čarodějnictví vám nezajistí všechno, co chcete – musíte tomu jít naproti.

Kletby mi ve vašem věku přijdou také nesmyslné. Koho chcete proklínat? Učitelku za to, že vám dala za 5 nebo si na vás zasedla? Kamarádku, která vás támhle pomluvila nebo vyměnila za jinou? Spolužačku, která má novější Iphone než vy? Vězte, že toto nejsou problémy. Vy to tak vnímáte, ale všichni bychom si měli uvědomit, že život jde dál, i když Katka od vedle má hezčí boty než vy. (Snad všichni pochopili, že tohle píšu s nadsázkou.)

 

Jaké knihy ano, a které ne?

Začneme těmi, které nedoporučuji. Mezi ně patří Wiccapedie, Jak začít s Wiccou a další odpad. Jde o komerční knihy. Sice krásně vypadají, ale jejich obsah je děs a hrůza. Na co ztrácet čas s tímhle brakem? Sáhněte radši po kvalitní literatuře.

Doporučuji: Čarodějnický slabikář (M. Košanová), Přírodní čarodějnictví (E. Dugan), Velká učebnice čarodějnictví a magie (R. Buckland), Kniha stínů pro vědmy a čarodějnice (S.R.Wolf), Malá škola čarodějnictví (Z. Antares), Cesta čarodějky (Ly de Angeles)

Pokud vás láka spíše magie: Lexikon magie (M. Nakonečný), Magie (J. Veselý), Brána k opravdovému zasvěcení (F. Bardon), Učebnice studenta magie (L. Přibyl)

Více pohansky orientované čarodějky (dle vybraného pantheonu): Edda, Encyklopedie keltské mytologie (J, Vlčková), Mabinogi, Záhadní druidové (B. C. Myers), Myslet jako hora (J. Seed)

 

Dala jsem dohromady přes 80 online knih a můžete studovat online!

 

Začínání psaní Knihy stínů

Často mi chodí dotazy, jak ks psát. Divím se, protože já jsem tohle třeba vůbec neřešila. Do Knihy stínů si zapisujeme to, co nás zajímá ohledně čarodějnictví. Každý to bude mít trochu jiné. A ani tady neexistují správné návody, jak to psát. Já to mám ráda přehledné, takže na tom si dávám záležet.

Většinou je tam na začátku úvodní strana s názvem. Někteří tam pak na další straně mají vypsané symboly (pokud je v ks používají – což se obecně doporučuje, protože vám to ušetří místo a bude se to tvářit záhadně). Já tam mám pak třeba rozbor mého (nyní bývalého) magického jména, den, měsíc, rok a čas narození. Na ochranu jsem tam kápla trochu krve – o magii krve více zde. A také to, co je šedá cesta (i článku na toto téma se dočkáte).

Někteří to mají i jako deník, což mě nevyhovuje. Ten mám samostatný, kam si zapisuji vše zajímavé ohledně magie (sny, rituály, nové zážitky, výklady, apod.). Je fajn si toto vést, protože pokud potřebujete pochopit nějakou situaci a potřebujete nějak poradit nebo se ohlédnout zpět, tak deník tu pro vás bude velmi cenným.

Jako u všech pomůcek, i Kniha stínů se doporučuje vyrobená. K čemu vám bude, když si koupíte nějakou drahou? Raději si s ní sami vyhrajte. Věřte, že je to mnohem lepší.

Zároveň bych se chtěla podělit o „projekt“ který máme s pár začínajícími. Vyrobili jsme si Knihy stínů a postupně do ní každý píše. Dávám jim jen tipy, ale ne přesný návod. Oni sami se inspirují a radí si navzájem. Máme chat, kde si posíláme fotky, inspirujeme se, píšeme si o magii a zkrátka… takový přátelský chat pro pár začínajících. Jsem zastáncem toho, že ti zkušenější by měli radit mladším a nějaké povyšování absolutně neexistuje. Šli do tohoto „projektu“ dobrovolně a vznikl spontánně. Jde o pár těch, kteří to berou vážněji a mají zájem do toho jít společně. Ve více lidech to jde lépe a jde tam hlavně o vzájemnou komunikaci, inspiraci a přátelský kolektiv.

 

Černá, bílá a nově oblíbená šedá magie

Byla jsem bohužel svědkem toho, jak někdo napsal, že se věnuje prý šedé magii a za pár dní to byla magie černá. V takových situacích nevíte, zda brečet nebo se smát. Proto něco uvedu na pravou míru.

Magie obecně barvy nemá, ale používáme je jen s nadhledem, pokud chceme rychle říct, čemu se věnujeme.

Bílá magie se může tvářit jako dokonale neškodná, přitom jde o pravý opak. Černá magie se naopak může tvářit jako to nejtemnější, ale přitom to tak být nemusí. Je to jako s pojmy dobro a zlo… co je dobro a co je zlo? Je dobro dobré a zlo zlé? Co to je být dobrý a být zlý?

Čistě logicky je tedy šedá magie směsicí těch dvou. Jenže ono to tak úplně není. Černá a bílá, stejně jako dobro a zlo, jsou pojmy velmi relativní. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by to bylo super.

 

Zajímá tě, co je šedá magie a šedá cesta?

 

Meditace – ideální věc (nejen) pro začátek

Pokud přemýšlíte, jak začít, a co můžete udělat právě teď, tak je to meditace. Můžete pak zkusit vizualizaci, která se vám bude velmi hodit. Více o meditaci píšu tady, kde najdete rady, jak začít.

 

Astrální cestování – to prostě musim umět!

Téma, na které začátečník brzy narazí. Jenže většina jde na to po hlavě… A to není zrovna dobré. V astrálu vás mohou potkat různé nepříjemnosti. Ať už jsou to entity nebo se třeba nebudete moci vrátit zpět… nechcete to zažít na vašem začátku. Jako u všeho – NEJDŘÍVE TEORIE, POTÉ PRAXE. A tady to platí několikanásobně. Jakmile pochopíte to, jak funguje astrální svět a co to vlastně je, tak pochopíte i princip kouzel, rituálů a dalších věcí. Abyste mohli s něčím začít, musíte vědět, jak to funguje.

 

To bylo něco málo, co byste měli vědět nebo nad čím byste se měli zamyslet. Pokud vás toto zajímá více, tak mi dejte vědět do komentářů a můžu na toto téma další článek.

8 Replies to “BV 8 – Jak (ne)začínat s čarodějnictvím?”

 1. Promiň, ale tenhle článek je slušný bizár. Mluvíš o tom, jak je to vše individuální a pak píšeš toto.. Pojem baby witch normálně používají lidé v cizině, když to myslí vážně. To že se tyhle pojmy dostávají k nám (a vždy budou) se stává všude. Připadá mi naprosto zbytečné tohle řešit a moralizovat. Povyšování? Poslední dobou hraješ na obě strany, říkáš, že se to nemá dít, ale pak na určitých místech na internetu píšeš úplný opak. Narážíš na všechny situace a všechny, kteří v tom účinkovali a vysmíváš se. Neustále někoho opravuješ, i když to tak není. To je ode mě vše, dřív jsem tvou tvorbu měla ráda 🙂

  1. Jsou to mé názory, které v blogerské vyzvě píšu. Navíc uvádím, že neexistuje žádný návod, ani zákony, apod. Jsou to jen mé rady, které jsou založené na mých poznatcích. Blogerská výzva je hodně individuální věc, takže bych ti doporučila projet si pořádně můj blog a seznámit se s tím, co do jaké sekce píšu.

   Ano, baby witch se používá, ale jak správně píšeš – v cizině. Mám na to svůj názor, psala jsem článek o špatných anglicismech a zkrátka… máme svobodu slova, tak proč neprojevit svůj názor, ke kterému mám důvody? Používej si, co chceš, je to tvá volba.

   Byla jsem poslední dobou v pár chatech ohledně zmíněných baby witches, ale problém je, že tito většinou neznají teorii, ale vrhají se do praxe. A je to stále dokola, stejné otázky, apod., a proto vzniknul tento článek.

   Zajímal by mě příklad toho vysmívání. V článku přece uvádím, že se něco musí brát s nadhledem – a někdy je dobré to odlehčit.

   Také by mě zajímalo, co čekáš, že ti mám napsat na to, že jsi měla mou tvorbu dříve ráda. Holt to se někdy stává… Někdy jsou články kontroverzní a hlavně jsou ohledně jiných témat a psané odlišnou formou, než na jiných stránkách. Tím se odlišuji s počítám i s tím, že ne každému se tohle zamlouvá. Pravidelně mě někteří čtenáři opustí, ale mnohem více jich přibývá. Je to přirozené a s tímhle se musí počítat. Proto ti to nemám za zlé, respektuji tvůj názor a nemá cenu zde rozvíjet nějakou hádku – to je zbytečné. Pokud máš návrh na zlepšení blogu nebo co konkrétně se ti nelíbí, tak mi to můžeš napsat. Buď sem do komentáře, na IG, email nebo jinam, to je jen na tobě. Jsem otevřená všem názorům 🤗

 2. Já bych ti doporučoval nežít v době kamenné a pochopit, že je normální, že se v jazyce objevují anglicismy. Přijde mi, že se akorát víc a víc povyšuješ nad ostatními, přitom to sama odsuzuješ. S prominutím si dost sereš do huby. Jde vidět, jak tě momentálně štve tahle doba, kdy se každý snaží dělat čarodějnictví a pak se to snažíš zachránit tím, že sdílíš jak těmhle lidem pomáháš. Snažíš se působit strašně dospěle, až v závěru vypadáš dětinsky. Tvůj blog byl předtím fajn, ale teď nad tím co píšeš jen kroutím hlavou..

  1. Souhlasím s tím, že mě štve, jak snadno se dají lidé ovlivnit. Trend baby witches štve mnohem více lidí… je to něco podobného jako se Spells CZ, která dělala „kouzla“ na YouTube. A teď to jen vystřídal Tik Tok. Jsem taková, že nemůžu jen nečinně přihlížet, a tak jsem napsala tenhle článek, který se mnohým zalíbil. Ještě jen ohledně těch anglicismů – doporučuji, aby ses znovu podíval na ten článek, kde se k tomu vyjadřuji. Uvádim tam správné používání, ale i to chybné. Také ale i to, z jakého velkého množství je čeština složená. Sama používám výrazy jako deadline, plugin,… A že byl můj blog předtím fajn? Je přirozené, že se naše cesty, názory a vše ostatní mění. Spíše nejsou lidé zvyklí, že někdo projevuje otevřeně svůj názor. Také je přirozené to, že i čtenáři se mění. Někteří blog opustí, jiní k němu zavítají. Je v provozu 2,5 roku a opravdu nemůže být stále stejný, to nejde. Žádný člověk nedělá něco stejně po takovou dobu – pak by se zasekl na místě a nebyl by tam seberozvoj 🤗 Respektuji tvůj názor a přijímám ho. Někdy něco napsaného vyzní jinak, než jak to myslim. Pokud máš k blogu konkrétní výhrady a máš zájem o to, aby se tedy zlepšil, tak mi to napiš sem do komentáře, na IG, FB nebo kamkoliv jinam 🤗

 3. Zdravím 🤗 Škoda, že ses nedržela tématu blogerské výzvy, ráda bych se nechala inspirovat tipy na zajímavé filmy. Těch není nikdy dost. Ale takto jsi své čtenáře obohatila o další své úvahy, nad kterými jsme se museli aktivně zamyslet a ne jít hned na ulož.to 😊
  Každopádně když už to tu otevřelo debatu, musím přiznat, že slovní spojení baby witch byla v článku jako pěst na oko a doteď jsem to (díkybohům) neslyšela. Při představě, že jdu někam na sešlost a dotyčný/á se představí jako baby witch, je ten pojem vcelku zarážející a pro českou společnost nevystihující. Upřímně nevím, co bych si pod tím v ten moment představila.. máme tak krásný a bohatý jazyk, že je škoda se představovat takto.

 4. Ahoj, už docela dlouhou dobu se zajímám o čarodějnictví, ale začala jsem až teď si vyhledávat jak vůbec na to. Teď jsem si přečetla tvůj článek “ jak (ne)začít s čarodějnictvím?“, a píšeš tam “Čarodějnictví nikdy nebylo, není a nebude pro každého. Jsou tam i temnější věci a musíte dbát na to, aby vás to neovládlo. Ne každá má nějaké schopnosti. Ženy mají údajně více vyvinutou intuici a čarodějnictví je o intuici, ale to neznamená, že by čarodějkou mohla být každá.“ A to mě dovádí k otázce? Ano souhlasím že čarodějnictví není pro každého, ale jestli já jako obyčejná dívka, která má obyčejné zájmy by mohla být čarodějkou jakéhokoliv druhu díky tvrdé píli a víry? Budu moc ráda za rychlou odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..