Ať už chceme nebo ne, tak tu máme lockdown. Školy jsou opět zavřené, většina obchodů také a máme omezený pohyb. Podíváme se na 7 tipů, jak na produktivní lockdown a také na to, jak vypadají mé běžné dny.
Ranní vstávání a meditace
Ve všední den se snažím vstávat kole 8:30, abych se stihla v klidu nasnídat a mohla zasednout k online hodině. Realita je většinou taková, že vstanu v 9, vyletím z postele a rychle se obleču. Zedníci nám tu něco opravují, a přichází právě v tento čas. Občas se mi podaří vstát dřív a opravdu toho nelituji. Zařadila jsem do svého života krátkou ranní meditaci místo kávy. Jsem vděčná, když se k tomu dokopu a udělám to, jelikož nepatřím zrovna k ranním ptáčatům.
Špetku magie dávám do ranního vaření čaje podle záměru. Občas je ale dobrá obyčejná voda nebo můj oblíbený jablečný mošt. Snídaně je takový malý „rituál“,kdy si můžeme určit naše hlavní aktivity dne. Občas mám náladu na vytvoření to-do listu a hned je ten den krásnější.
To by na ráno stačilo. Komu by se chtělo číst dlouhé cosi? Vždy si vzpomenu na Wattpad, kde jsem začínala s psaním (a jsem si jistá, že nejsem jediná). Popisovaly se tam ranní rutiny a lze tam narazit na opravdu zvláštní výtvory. Každý jsme někde začínal a můžete se kouknout na Kovyho video,, které je právě o Wattapdu – nebo odpadu?
Škola
Dopoledne je velice jednoduché. Škola, škola a zase škola. Učení, testy, psaní výpisků, online hodiny, pracovní listy,… Je toho tolik, že nemáme čas na přípravu na maturitu. Ve školní skupině jsme se shodli, že je toho moc. Ráda bych se připravovala kvalitněji, ale musela bych se tak nejmíně 3x naklonovat.
Sepisuji si takový papír, kde mám napsané termíny, úkoly a další věci. Více se tomuto budu věnovat v časti věnované produktivitě. Ulehčí vám to lockdownový studijní život a osobně bych jinak ani fungovat nemohla.
Obědová pauza aneb studium v zábavné formě
Pravidelně si oběd dávám mezi 12–13 h. Někdy ho uvařim, jindy je hotový. To vaření není na škodu, jelikož si vyčistím hlavu od školy. K tomu si často pouštím podcasty nebo jen hudbu. Jídlo jako takové doprovází nějaký film v angličtině, abych si odpočinula a zároveň aby tam byla angličtina, kvůli maturitě. Jindy si pustím nějaké video v rámci magie, čarodějnictví nebo pohanství ať už v češtině, nebo v angličtině. Záleží, na co mám náladu.
Podle času to mám cca půl hodiny. Záleží podle rozvrhu, kdy máme online hodinu, testy, apod. Měli bychom si dávat pauzy, i kdybychom byli jen na mobilu. V rámci té pauzy vytvářím třeba info grafiku pro podcast Vox Gnosis, píšu článek nebo si čtu. Jde o produktivní využití času zábavnou a příjemnou formou.
Odpolední čas s rodinou
Mamka přijíždí domů kolem 16 h a většinou si pak dáme kávu, čaj, cappuccino nebo něco jiného. K tomu nějakou dobrotu, kterou já nebo mamka upečeme. Když se nestíhá, tak koupí. Je to oddech pro nás všechny. Nedávno se koukli na mé nové knihy, na které jsem dělala první unboxing formou streamu na Instagramu. Šlo o slovenský okultní časopis Eosphoros a o knihy Příručka vysoké magie a Kulty stínu. Mamku zaujaly pantakly protigéniů venušské sféry a sigily. Tak jsem jí jednoduše vysvětlila, o co jde. Za podporu rodiny jsem hodně vděčná. Další den jsem jí tohle říkala a odpověděla to, že je to normální. Nepřišlo jí to divné… a tohle mě překvapilo. Bere to jako běžnou věc a jsem ráda, že mám podporu i v rámci podcastu a webinářů.
Někteří možná tápete v tom, jak říct rodině o čarodějnictví nebo magii. Jak jsem řekla rodičům o čarodějnictví je článek, který jsem psala v rámci blogerské výzvy.
Večer a klid? Ano nebo ne?
Miluji večerní tmu a svit svíček. U toho se tvoří mnohem lépe. Proto píšu nejvíce právě v této části dne. Jindy čtu knihy, věnuji se podcastům a občas… si pustím film nebo se věnuji svému skupinovému chatu pro lidi, kteří se věnují čarodějnictví a magii. Tomu se věnuji i v průběhu dne, ale většinou o pravidelných přestávkách, které si mezi školou dávám. A někdy zkrátka učením odložím a kouknu na mobil – někdy to nevadí. Kdo by chtěl přidat, tak stačí kliknout SEM!
Když mám potřebu meditace, tak si jí udělám před spaním. Vyhovuje mi více než ta ranní. Mám úžasné zážitky a dobře se po ní spí. Obě meditace mají ale něco do sebe.
Dny se samozřejmě různě mění. Různá práce na zahradě, víkendy s přítelem, výlety, apod.
7 tipů na produktivní lockdown
1) Škola – seznam, pauzy, zábavné učení
Seznam (to-do list)
Snad většina studentů chápe ten chaos a zmatenost, kdy je deadline na pracovní list, v kolik h je online hodina, test apod. Tomu se dá zamezit poměrně jednoduchým způsobem. Stanovte si počet, kolikrát se kouknete na email (nebo jinam, kde se vám toto vše zobrazuje). Jindy je neotvírejte – jinak to ztratí význam! Já to mám ráno, poté po obědě, a pak k večeru kolem 18-20 h. Mějte u sebe papír nebo zápisník/diář a vše si zapište. Budete psát test? Šup s ním na papír! Všechny deadliny, informace, apod. hezky na papír jednoduše a přehledně. Já si látku z Moodlu tisknu, jelikož se mi špatně učí z delšího textu na notebooku. Vše si na papíře označím barevně, apod. Druhou stranu využiji pro další použití – většinou na seznam. Každý týden má samostatný papír. Po splnění daného testu (nebo něčeho jiného) přijde zelená barva na odškrtnutí. Mám to rozdělené po předmětech. Jakmile mám vše z daného předmětu hotové, tak si jeho nadpis vybarvím zelenou barvou.
Pravidelné pauzy
Pauzy jsou důležité na koncentraci. Nemůžeme se soustředit několik hodin v kuse bez alespoň malého oddechnutí. Změňte činnost. Běžte vyndat nádobí z myčky, pověsit prádlo, uvařit, vytřít,… Rodiče budou nadšení a vy vypustíte školu z hlavy. Budete více produktivní nejen v rámci školy. A koho to nebaví, tak si pusťte veselou hudbu, běžte vytírat a zatancujte si. Anebo radši zpíváte? Myslím to naprosto vážně. Udržujte si dobrou náladu. Život je o zábavě a radosti.
Zábavné učení
Škola hrou – no ne? Nemusí to platit jen u základních škol. Existují zábavné formy učení, které pro vás nebudou tak náročné. Na angličtinu je fajn aplikace Duolingo. Jak jsem tady psala, tak není od věci nějaký film v angličtině. Abychom se naučili nějakou dovednost nebo jazyk, tak se tím musíme obklopit. Na naučení nových slovíček si vytvořte pexeso. Na jiný předmět se hodí myšlenková mapa, apod. Je toho spoustu a stačí to brát zábavně. Na angličtinu kloubím jazyk a magii. Videa v angličtině a anglické knihy dělají své. Ne vždy se mi do toho chce, protože je to náročnější. Proto tohle dělám jen když mám náladu, abych si k tomu nevytvořila špatnou asociaci typu: „Tohle musíš, prostě musíš a nemáš na výběr.“ Ulehčí vám to spoustu věcí.
2) Čerstvý vzduch a pohyb nebo cvičení
Není nad procházku lesem. Pokud ho nemáte v blízkosti, tak stačí kamkoliv do přírody. Přestanete přemýšlet na tím, co vše ještě musíte udělat a odpočinete si. Nemusíte si udělat několika denní túru. Stačí alespoň na chvíli vyrazit na procházku nebo si třeba zaběhat. Neuškodí ani pravidelné cvičení, ke kterému se osobně nějak nemůžu dokopat. Pokud máte zahradu, tak neuškodí fyzická práce, díky které přijdete na jiné myšlenky také.
3) Optimismus a úsměv na tváři
Máme sychravo, do toho korona, doma máte možná ponorku,… bez optimismu to nejde. Občasné hádky berte s nadhledem, protože jsme stále jen lidé. Občasná špatná nálada, nevadí, protože to k životu patří, ale přece jen nemělo by to být příliš často.
4) Kreativní činnosti – vyrábění, malování,…
Díky kreativním činnostem vypnete od denních starostí. Pomalu nám začíná vánoční čas, tak co třeba vyrábění dárků nebo vánočních ozdob? Na výzdobu máme ještě čas, ale není nad to, když jste připravení.
5) Děti aneb smích léčí
Mám mladší sestřičku, a když odpoledne přijde ze školky, tak je opravdu veselo. Dokáže zvednout úsměv na tváři a zkrátka… ani to hlídání není na škodu. Dětská fantasie a radost z maličkostí hodně inspiruje.
6) Relax a klid
Někdy je fajn mít den ve stylu nic-nedělání, nebo alespoň část dne, i kdyby to měla být „jen“ koupel s knihou v ruce s relaxační hudbou. Dají se sem zařadit i procházky do lesa a zkrátka…každý víme, co je pro nás nejlepší relax. Vynahraďte si čas i pro sebe.
7) Nový koníček
Máte ideální příležitost k nalezení a vyzkoušení nového koníčku. Co třeba kreslení, fotografování, pletení, nebo cokoliv jiného. Zase by to byl jistý relax a udělá vám to radost.