Magik či magička by měli dodržovat jistá pravidla. Podíváme se spolu na 8 pilířů magické etikety, které nás dovedou k zamyšlení.
1) Nedotýkej se nástrojů druhého mága, aniž by k tomu bylo svolení.
Pokud má u sebe někdo jiný magické pomůcky (nástroje), tak bychom na ně neměli sahat. Na srazy, které pořádám někdo občas donese Knihu stínů a tady to platí také – bez svolení nedotýkat. Samozřejmé je to při přípravě rituálu. Osobně nepůjčuji žádné své pomůcky a bylo by mi velmi nepříjemné, kdyby si to vzal do ruky někdo bez mého svolení. Respektujte ty druhé. Stačí se zeptat a pokud vám to i tak nedovolí, tak se přeci nic neděje.
2) Pokud někdo vykládá něco, co považuješ za nesmysl, zvaž situaci, než začneš diskutovat.
Někdy čtu na internetu vyloženě bludy a stejně tak někdo řekne nějakou hloupost. Měli bychom si uvědomit, jestli je na místě, abychom k tomu říkali své poznámky a výhrady. Když budete až moc opravovat, začnete na lidi působit zvláštně, až egoisticky (všechno vím, všechno znám a všude jsem byl 2x). Za hádku to také nestojí. I když to myslíš dobře, popřemýšlej, jak to bude brát ta osoba.
3) Pokud se účastníš veřejného rituálu, vypni si mobil.
Někteří si mobil vypínají a jiní ztlumí vyzvánění. Každopádně byste měli být zdvořilí. Neublíží vám, když si mobil vypnete úplně. A navíc opravdu nechcete zažít to, že vám uprostřed rituálu bude volat mamka, co si dáte na večeři. Někteří členové můžou být naštvaní a ostatní to vezmou s humorem… zaleží, kdo jaký je a jak bere ten rituál.
4) Nevydávej se za všemocného mága.
Jedna z největších hloupostí, jakou můžete udělat. „Všemocný“ mág tohle totiž neříká. Ví, co kdy a jak říct. Chlubení se zkušenostmi, úžasnými rituály, schopnostmi, apod. určitě ne. Tudy cesta nevede. Jedině tak cesta k posměchu od ostatních.
5) Nejsi povinen se chovat zdvořile k těm, kdo magii využívají k tomu, aby druhé obírali o peníze.
Je oprávněné prodávat za rozumné peníze, ale nesmí jít o přemrštěnou částku. Osobně se k těmto radši zachovám zdvořile (v rámci možností), abych omezila příčinu hádky. Nejde o podlézání, ale raději nevyřčení (celého) názoru v rámci zachování míru. K ničemu by ta hádka a nenávist nebyly. Záleží samozřejmě na situaci. Každopádně využívat magii (nebo čarodějnictví) k výdělku prostřednictvím velkých cen, je opravdu neetické. Lidé jsou lidé, takže se to i tak dělat bude. Čarodějnictví se stalo i obětí marketingu a komerce, což je tak trochu smutné. Přesto bychom měli za určité vědění zaplatit, abychom si ho vážili, také zase zaleží co, jak, kdy a od koho – kolik zaplatit za seberozvoj v magii?
Tento pilíř z 8 pilířů magické etikety se mi osobně líbí v tom, že nutí k zamyšlení, jak to v sobě máme nastavené.
6) Běžnou strategií těch, komu se nelíbí tvá magická paradigmata, je, že tě obviní z praktikování „zlé“ magie nebo tě prohlásí za „černého“ mága.
Jakmile je někdo jiný, tak je hned ten špatný. Lidé nechápou jeho cestu a ani se o to nesnaží – jen ho hned odsoudí. Tohle se mi stává běžně a už jsem na tohle zvyklá. Kdybyste náhodou nevěděli, tak prý proklínám lidi (a porody), nabádám další lidi ke kletbám, pomluvám, kopíruji jiné a další věci. Posuďte sami. Je to od doby, kdy jsem veřejně řekla, že jsem spíše na stezce levé ruky (bližší označení nese šedá cesta) a blog se stával známějším. A je to. Z té hodné a milé dívky se rázem stalo něco opačného.
Místo respektování vás lidi označí za kdesi cosi jen z důvodu, že vaše cesta nekoresponduje s tou jejich. Ale vždyť to je ta krása. Máme rozmanité možnosti a žádná není ta „dobrá“ nebo ta „špatná“. Každému sedí ta jeho. Stejně tak neexistuje správná definice magie a každý může mít tu svou. Nebuďme zaslepení. Vždyť více čarodějek, magiků nebo mudlů (lepší výraz mě nenapadl, ale všichni víme, co tím myslím), nemusí jehovisty díky tomu, že se všude cpou a jen oni musí mít pravdu. A teď se zamyslete. Neděláte něco obdobného také? A jsme u toho. Pokud chcete něco změnit, začněte u sebe.
7) Když provádíš veřejný rituál a policista tě požádá, abys přestal, ihned tak učiň.
Měli bychom respektovat i policii. Pokud máte povolení, tak mu ho ukažte. Ale jestli to tak není, tak se omluvte. Není na místě nějaké dohadování. V klidu se omluvte, buďte slušní a je to. Nic těžkého.
8) Jsi-li pozván na návštěvu nějaké magické uzavřené skupiny (sdružení, lóže, atp.), nedominuj v diskusi a drž se zpátky, pokud tě ovšem nepozvali, abys pro ně udělal nějakou přednášku.
Může se nám stát, že nás někam pozvou. Stalo se mi to a párkrát jsem musela činit té nervozitě, když takhle jdete někam poprvé. Jestli vás tohle čeká taky, tak žádnou paniku. Buďte jen sami sebou. Někdo bude víc uzavřený, ale i to má svá pozitiva. Lidi tak zaujmete a jsou zvědaví. Ale zase v rámci nějakých mezí… sama vim, jak je to někdy těžké, ale nebuďte tišší až moc. Postupně se otevřete, ale ne příliš. Těžké? Možná ano, ale nekomplikujte si to. Nechte to plynout a buďte sví. Hlavně si nic nevyčítejte. Zapomněla jsem u rituálu s více lidmi slova a teď už se tomu směji. Je důležité to nehrotit a postupně tu plachost/stydlivost odbourávat. Zůstaňte sami sebou.
Tento pilíř je dle mě jeden nejdůležitěší z 8 pilířů magické etikety. Někteří mají ego tak velké, až je to k smíchu (nebo k pláči?). Přijdou někam poprvé a mají pocit, že se vše bude točit jen kolem nich – ne nebude a ztrapní se.
Základní kostra magické etikety je z knihy Chaos magie, kterou napsal Patrick Dunn. V této knize se jedná o chaos magii v rámci osobních experimentů a eklekticismu ohledně kombinování různých cest a praktik.