Osvěta magie a čarodějnictví v moderní době

Březová míza (nápoj bohů)

Miluji břízy, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet ji ochutnat. Březová míza je voda, pocházející z vodivých pletiv. Měla by se sbírat na přelomu března a dubna, dokud na stromu nevyraší první lístky. Míza je ve stromu po celý rok, ale v tomto období je množství vody nejvyšší.

Co je to míza?

Jde právě o tu vodu, která putuje celým stromem. Obsahuje v sobě cukry (v našem případě u břízy xylitol), minerální látky i vitamíny. Konkrétně vápník, draslík, hořčík, zinek, fosfor, železo a vitamíny B a C.

Nápoj bohů

Míza se získává přímo ze stromu. Člověk se až diví, co dokáže zdánlivě obyčejný strom. Přirovnala bych to k pokladu přírody. Bříza je spojená především s ženskou energií (Artia) nebo s Lunou. Ovšem může být propojená i s Lughem. Záleží na pohledu každého z nás, jak jej vnímáme a jaký panteon je nám blízký.

Totemový strom

Bříza je můj totemový strom. Nenarodila jsem se v něm (podle keltského kalendáře), ale tento strom mě hodně charakterizuje a jistým způsobem i ochraňuje. Na začátku mé čarodějnické cesty mě k sobě konkrétní bříza dost přitahovala. Jako kdyby mě volala. Stála na poli, které bylo lemované jinými stromy, ale jen ona tam rostla tak mimo a sama. A tehdy to začalo… Dala jsem na ní svou dlaň a pozdravila ji. Jakoby mi rozuměla a chápala. Tudíž pro mě bylo skvělé, ochutnat tento strom (byť ne ten z pole).

Jak na březovou mízu

Pomůcky: vhodná nádoba (PET lahev, sklenička), hadička, vrtačka nebo něco na udělání díry, drátek na upevnění (není nutný), něco na ošetření stromu.

  1. Výběr vhodné břízy – čím větší, tím více šťávy by měla mít (ale není to nutným pravidlem)
  2. Díra do stromu – já jsem měla vrtačku, ale můžete použít i jinou alternativu na udělání cca 3 cm dlouhé díry (postačí opravdu jen trochu). Je možnost vyříznout písmeno V (ale s tímto osobní zkušenost nemám)
  3. Hadička – do otvoru jsem zasunula hadičku, která měla přesný průměr, jako použitý vrták. Jiná metoda je, že stačí do díry dát větvičku a míza bude kapat po ní
  4. Připevnění nádoby – uvádí se, že by měla být 1,5 metru vysoko. Já jsem ale díru udělala poměrně nízko, a tak jsem PET lahev postavila na zem
  5. Zajištění – nádobu by měl držet drát, který omotáme kolem ní a stromu (můžeme použít i tkaničku nebo provázek). Jelikož jsem ji ale měla na zemi, stačilo mi jí zajistit pár klacíkama, aby se nepřevrhla
  6. Pauza – poté jsem pár hodin počkala. Mezitím jsem si nasbírala podběl a sedmikrásky do sirupu a dala jsem se do jeho výroby
  7. Vyndání hadičky a degustace
  8. Ošetření stromu – nyní díra potřebuje zacpat, aby se strom zotavil. Dala jsem tam náhodnou větvičku, která přesně pasovala do otvoru. Můžete použít cokoliv… klidně i trávu nebo i štěpařský vosk
  9. Poděkování stromu a možnost zanechání obětin

Neubližujeme tím stromům?

Rozhodně ne. Je to jako u nás pouštění žilou. Stromu jen odebereme trochu jeho ,,krve“ a on se poté zregeneruje. Kolikrát jim lidé uškodí mnohem více, a přesto se dají dohromady. Ovšem nic by se nemělo přehánět. Mějme ke stromům úctu a zapomeňme na naší lidskou chamtivost.

Využití

Březová míza čistí pleť a zpevňuje vlasy. Stačí ji do vlasů jemně vmasírovat, pár minut nechat působit a důkladně opláchnout. Nejvíce se využívá na jarní detoxikaci (zejména jater). Jelikož je sladká a obsahuje v sobě minerální látky (asimiláty), odbourává jarní únavu. A dá se i zkvasit.

Já se o ní podělila s rodinou. Předtím jsem si ale trochu odlila a použila jsem ji jako rituální nápoj, při jednom rituálu, který byl zaměřený na bohyni Andraste, jako díky, že vyslyšela mou modlitbu rychleji, než jsem předpokládala (jednalo se o situaci, kdy jsem potřebovala její pomoc a její přítomnost mi dodala odvahy).

POSLECHNĚTE SI NÁŠ MAGICKÝ PODCAST VOX GNOSIS