Posted on

Všimla jsem si, že spoustu lidí řeší v mladém věku to, jak říct rodičům o čarodějnictví. Často se bojí právě toho odsouzení, jak to rodiče přijmou. Proto vám prozradím, jak jsem rodičům řekla o čarodějnictví já a dám vám nějaké tipy a rady, jak byste to mohli udělat také.

 

Hlavně pomalu a postupně

Důležité je, abyste jim to řekli pomalu a nevychrlili to na ně způsobem „mami, já jsem čarodějka“ ale musíte je na to postupně připravit. U mě si třeba všimli toho, že jsem změnila četbu, protože jsem četla hodně fantazii, potom psychologii, a poté to přešlo na esoteriku. Začala jsem se zajímat více o tarot, čehož si všimla i moje mamka, která mi dala právě k 15. narozeninám Tarot magického Měsíce.

V roce 2017 o Lughnasadhu jsem řekla tátovi, že jsem pohanka. Ukázala jsem mu můj oltář, který jsem si udělala poprvé právě v pokoji, aby ho viděl, a aby pochopil, že to není nic nebezpečného. Vysvětlila jsem mu, že věřím v keltské bohy, slavim svátky a řekla jsem mu, o čem to je.

Viděl v tom nějaký můj nový koníček, zkrátka něco, v čem jsem se našla. Zároveň mamka s tátou věděli, že píšu, a tak jsem jim o tom něco málo řekla. Brali mě přímo jako pohanku, a o to jsem se právě snažila, protože jsem si nebyla jistá, zda by čarodějnictví a magii neodsoudili.

Čas šel ale dál a postupně začali zjišťovat, že to nebude jenom pohanství, ale i těma knížkami, které čtu a mám je tady doma v knihovničce, tak to bude něco víc. Tu velkou knihu Lexikon magie od Nakonečného opravdu nepřehlédnou.

 

Zájem ze strany rodičů

Začala jsem pořádat srazy, o které měla zájem i mamka a chtěla tam přijít. Uvidíme, jestli se to někdy povede… spíš chtěla, když byly ještě ve Varech, ale nejsem si jistá, jestli by se mnou jela do Prahy – úplně reálně to nevidím, ale kdo ví… vždy se to dá nějak vymyslet. Je tam takový ten zájem ze strany toho rodiče, a to je strašně super. Řekla mi to naprosto otevřeně upřímně a měla jsem z toho opravdu radost.

Požádala jsem jí, aby mi vytiskla přihlášku do lóže a mile mě překvapilo, když mi pak řekla že o té lóži její manžel ví. Také to podporuje a zkrátka spolu mluvíme naprosto otevřeně o magii a podobných věcech. Občas se mě zeptá na nějakou radu. Takže jsem mu třeba představila tarot. Co to je ukázala jsem mu různé balíčky, v čem jsou karty podobné a v čem zase jiné. Čte i můj blog a za to jsem opravdu vděčná.

Abych se ale dostala až sem, tak jsem si musela projít různými věcmi, a tohle není něco co se udělá za týden. Avšak až za pár let protože, rodiče potom vidí, že je to mnohem více než koníček.

 

Rady, jak říct rodičům o čarodějnictví

Takže abychom si to shrnuli, tak je důležité abyste na rodiče nebo kamarády šli s tímhle tématem postupně – a podle mě je ideální tam zapojit co nejvíce přírody, protože kdybyste řekli rovnou čarodějnictví, tak lidé si představí právě černou magii, kletby, a jak nějaká čarodějka vaří nějaký lektvar atp. Buďte k nim co nejvíc otevření a zároveň na ně netlačte a pochopte, že  to musí nějak vstřebat – a rozhodně bych řekla jen to základní, co působí opravdu nejvíce mile, aby pochopili, že není čeho se obávat.

Také jim řekněte princip onoho pohanství, a pokud jste odvážní, tak něco o moderním čarodějnictví. Spojte to, co nejvíce s bylinkami. Neříkejte sabaty, ale zkrátka svátky nebo Kolo roku. Ono je to úplně to stejné, ale lidé mají zažité slovo sabaty v tom smyslu, ve kterém to vůbec není (létání na koštěti, apod.). Také jim klidně vysvětlete rozdíl mezi pentagramem a obráceným pentagramem. Takhle jim dojde, že to není nic satanismem. Klidně jim také ukažte Českou pohanskou společnostFacebook nebo stránky, kde si toho také mohou mnohem přečíst a opravdu pochopí to, že to není nic hrůzostrašného – ale je tam svoboda, příroda a setkáváme se s podobnými lidmi, slavíme svátky,…

Bohové jsou samozřejmě také důležití. Pokud s nimi tedy pracujete, tak to jim zkrátka vysvětlete tak, že bohové jsou v podstatě něco, co je tady pořád s námi. Dáte jim obětiny, zpíváte a prostě že oslavujete život. A o tom to přeci je.

Rozhodně pokud začínáte s těmihle věcmi, tak nedoporučuji takovou tu „černou magii“. Na začátek to určitě není vhodné a zároveň ani rodiče by tohle nepochopili.  Musíte to brát tak, že o vás potom mají strach, že je pro ně tohle neznámé – mají vás potřebu přirozeně chránit. Ani bych ale neříkala že se věnujete bílé magii, protože tím jen posilujete tu tendenci dělit magii na černou a bílou, což se úplně nedá. Časem jim můžete říct více, čemu se věnujete, ale zase na to musíte jít postupně – během pár let nebo týdnů. Záleží, jak to rodiče vnímají a jaký spolu máte vztah.

Opravdu se vám hodně uleví, když jim o tom řeknete, protože pak nemusíte před rodiči skrývat, kdo vlastně jste. Nemusíte přímo říkat čemu se věnujete konkrétně, ale jenom jim to tak nastínit a ukázat právě to, že nejde o nic černo-magického. Budete pak mnohem šťastnější a nemusíte skrývat různé pomůcky a knihy. Nebojte se být otevření a vysvětlit jim, na co je tohle, a na co zase tamto a vysvětlete onen princip čarodějnictví nebo pohanství, jak to funguje apod. Klidně jim ukažte nějakou knížku, kde to víc pochopí a bude to dobře napsané.

Pokud ale tohle všechno odsoudí, tak se na něj nemůžete úplně zlobit, protože zkrátka neví, co to je a chtějí vás jen ochránit. Přesto se ale nedejte a zkrátka si to dělejte dál a klidně dělejte rituály venku. Pokud vám budou chtít pomůcky nebo knihy a další věci vyhodit tak si je spíš někam schovejte. Zachovejte se rozumně. Ničemu nepomůže, když na ně budete křičet a protestovat, jak vás nedokáží pochopit. Zeptejte se sami sebe – dali jste jim k tomu pochopení šanci? Nabídněte jim nějaký výlet na pohanská místa, k mohyle a něco jim k tomu řekněte. Musíte mít snahu. Vciťte se do nich, i když chápu, že pro mladší toto bude těžké. Důležité je uvědomění, že není kam spěchat. Počkejte, až budete připravení.

 

Mohlo by vás zajímat:

2 Replies to “BV 19 – Jak jsem řekla rodičům o čarodějnictví?”

  1. No, je to krásný postup, na to vysvětlit rozumnému a tolerantnimu člověku. Bohužel přesně to mojí rodiče nejsou, a i když mě mají rádi, tohle by mi ,,zakázali“. Je krásné si představit, že mam svůj vlastní oltář a knihy atp, ale oni by to nepochopili, ani s tvojím postupem, který je fakt super. No zkrátka si musím počkat do dospělosti, do té doby jen teorie, a je k se říká, až pak praxe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..