Posted on

Nyní jsem si pozměnila téma blogerské výzvy. Mé oblíbené recepty už máte na Instagramu a jde o levandulové sušenky, domácí horkou čokoládu a masalu. Zaměřím se proto na téma, které na mě vyskakuje ze všech stran. Je opravdu čarodějnictví obětí marketingu a komerce?

Na různých sociálních sítích na mě vyskakují všemožné výrobky, které čarodějky prodávají. Od svíček, přes bomby do koupele, náramky, po magické oleje či vykuřovadla. Pak tu máme různé školy, kurzy, semináře, zasvěcení, přednášky, apod. Je toho tolik, až je to… zvláštní. Jeden neví, kam vlastně jít, co si u koho koupit. Chceme vyzkoušet tohle a tamto, a ještě vlastně támhleto.

 

Čarodějnické výrobky

Kde kdo teď něco vyrábí a prodává to. Je to možná způsobené karanténou a lidé nějak potřebují zahnat nudu – a peníze se také v tento čas hodí. Snad největší výběr je u svíček. Některé mi přijdou až příliš, protože nechápu, proč takovou věc, která je krásná sama o sobě, ničit třpytkami, které přírodní opravdu nejsou. Poté se tam často dávají bylinky a kameny. Já vám nevím, ale zkoušela jsem si nedávno doma udělat svíčku ze zbytků vosků, které si schovávám. Dala jsem tam i bylinky a nevoněly – proč se tam teda dávají? Kameny logicky také nevoní a jsou tedy přímo na okrasu. Někteří to mají ale pěkně vymyšlené, že je ta svíčka v hrnku a po dohoření ho můžete používat.

Podstatou čarodějnictví není to, aby něco dobře vypadalo. Ano, lidi to přiláká, ale… přijde mi mnohem užitečnější, kdyby ten člověk dostal ke koupené svíčce nasušené bylinky. Může si z nich udělat čaj a zapálit si k tomu svíčku. Pak by bylinky hezky voněly, svíčka také a splnilo by to lepší účel.

Někdy mi přijdou ceny přemrštěné. Primární by pro nás měla být přeci radost toho člověka – ne náš výdělek. Něco jiného by to bylo, kdybyste podnikali, ale i tady platí, že příliš vysoká cena je v čarodějnictví zvláštní věc (alespoň tedy pro mě).

Pokud to někdo vyrábí, tak je jasné, že to bude dražší než z obchodu. Dal do toho svůj čas a energii. Ale musíme si uvědomit, že všeho s mírou. Není dobrá jak nízká, tak ani vysoká cena.

Je dobré podporovat lidi, kteří to dělají pro své potěšení, ale teď jich je tolik, že ten hezký smysl se vytrácí. Opravdu na mě vyskakuje všechno možné a člověk je pak překvapený, že má pomalu každý druhý nějaký svůj „obchod“ a prodává věci ohledně čarodějnictví.

 

Kurzy, školy, semináře a další vzdělávací akce

Pak tu máme další odvětví, a to zaplacení si nových znalostí. Některé vzdělávací akce (jejichž jiný souhrnný název mě nenapadl), jsou opravdu kvalitní. Hodně mě mrzí, že se letos asi nedočkáme jedné skvělé události na HTF UK. Na druhou stranu jsou tu i akce s úplným opakem – drahé, které vám moc nedají. Záleží, jakým jdete směrem… Když budete pokročilí a půjdete na něco pro začátečníky, tak logicky spokojení nebudete. Nelze tedy házet všechno do jednoho pytle, protože to, co je dobré pro nás, tak automaticky neznamená, že to musí být dobré pro druhého – a naopak.

Přesto jsem si všimla, že se cílí především na ženy ve věku 40 a více let. Zde nemůžu vynechat výraz komerční esoterika. Sem to rozhodně sedne a známe to… buď si v časopisu čtou horoskopy, záhadné a tajemné zážitky, zajímají se o tarot, anděly a čakry. Každému vyhovuje něco jiného, ale právě zde jde o největší marketing a komerci z oblasti čarodějnictví.

 

Víte, kolik zaplatit za seberozvoj v magii?

 

Marketing a komerce zblízka

Přijde mi, že mnoho lidí chce na čarodějnictví vydělat. Chápu moc dobře, že za určité vědění musíme něco obětovat (v tomto případě peníze), ale je důležité, aby ono vědění odpovídalo ceně. Stejně tak by to mělo být s výrobkem. Materiál něco stojí, čas je také drahý, poštovné a balné vypoví také to své, ale měli byste to dělat pro své potěšení.

Vážně chcete vydělávat skrze čarodějnictví? Tady můžete namítnout, že jsem také prodávala e-book Vlčí duše za 99 Kč. Cena by ale měla být mnohem vyšší. Studium a objevování mi zabírá velké množství času a ta cena je nic oproti tomu, kolik času a energie do toho kládám já. Peníze jsem použila na přesunutí blogu – zaplatila jsem si webhosting a doménu, a díky tomu dostal blog nový vzhled. Plánuji prodávat e-book První kroky čarodějky, který je určený především mladším začátečníkům. Proto bude cena 49 Kč. Částka zase půjde na blog a rozhodla jsem se jen pro něco symbolické, protože chápu, že pro mladší je to více peněz než pro dospělého. Dělám to, protože mě to baví a zároveň nepracuji a potřebuji někde získat malou podporu.

Marketing se nesmí brát jen v tom negativním smyslu, protože se tak skrze něj dostane produkt k více lidem. Ale něco jiného je komerce. Pak se to čarodějnictví jako takové vytrácí. Někdo mě tady možná ukamenuje, ale to, že jdete do čarodějnického obchodu, tak to neznamená, že si koupíte nějakou věc a rázem jste čarodějky. Takhle to nefunguje. Platíte tam většinou ještě za tu „značku“ čili za to, že je to v čarodějnickém obchodě. Byla jsem v takových ve dvou městech poměrně daleko od sebe a nikde jsem se necítila vítaná. Jsem čarodějka, mám na sobě pentagram, ale přesto mě prodavačky probodávají pohledem – a to v obou městech. Tímto neříkám, že tam nemáte chodit… ale jen jde o uvědomění, že koupením něčeho v podobném obchodě nezískáte magickou sílu a nepůjde o úžasnou pomůcku, která z vás udělá nejsilnější čarodějku (přeháním, a proto je potřeba trocha toho nadhledu).

Pokud se v článku kdokoliv vidíte, tak je to jen na vašem svědomí. Nezakazuji prodej čarodějnických věcí, to vůbec, jen mě to teď bije do očí, jak je toho poměrně hodně.

Nevíte si rady ohledně toho, na jaký kurz jít? Pomůže vám 5 rad, jak investovat do seberozvoje.

5 Replies to “BV 20 – Čarodějnictví obětí marketingu a komerce”

 1. 1) jsou druhy třpitek, které jsou přírodní a dělají se z slíny-mica což je minerál.
  2) ano bylinky ve svíčce nevoní a kameny také ne, ale oni tam nejsou z toho důvodu aby voněli.
  Ne, jsou tam z důvodu aby podpořili energii a záměr dané svice. Ať už máme třeba svící pro získání energie kam dám dračí krev nebo medvědi česnek a použiju tam vosk kořenové a sakrální čakry nebo jiné tak ta byliny, kameny a barvy mají svůj účel!!!
  3) každý dar si jiný dar žádá.
  Ti lidé do toho vkládají svůj čas, energii a magii. Tak proč za ti nechtít nějakou částku ?

  1. Děkuji za názor. Pokud si přečteš článek pozorněji, tak tam píšu, že peníze nejsou problém, ale jde o to, aby nebyla částka velká. Blogerská výzva je o mých názorech a o tom, jak vnímám různé věci. Každému vyhovuje něco jiného. Přeji hezký den 🖤

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..