Posted on

Dnešní článek do blogerské výzvy bude spíš takovým zamyšlením z pohledu pohanského.

 

Jaro

Všechno nám ožívá. Probouzí se život a vše se začíná zelenat. Toto nám více než dost oznamuje Ostara (20. nebo 21. března) neboli jarní rovnodennost. Jde o svátek, který je spojený přímo s příchodem jara. V tomto období přichází na svět mláďata, rozkvétají rostliny a vše krásně hraje barvami. Pak je tu svátek Beltaine, který připadá na 30. dubna. Jaro je už v plném proudu a příroda je probuzená na plno. Noci jsou už teplejší, a tak můžeme zůstat venku déle. Zapalují se ohně a často se skrze ně skáče a oblíbené je i chození po uhlíkách.

 

Léto

Nyní jsou noci opravdu teplé a o dnech ani nemluvě. Svátek Midsummer (Litha) nkolem 20. června. Pomalu se můžeme chystat na sběr ovoce, ale hlavně už můžeme sbírat třezalku. Devatero bylin uvádí každý trochu jiné a mělo by se v tuto dobu sbírat na 9 různých místech. Pravidlem to ale není a stačí vyrazit do přírody a obdivovat ty krásy přírody. Miluji v tuto dobu ranní mlhy. Když si přivstanete a sledujete, jak se příroda probouzí do nového dne, tak je to krása. Načerpáte tak inspiraci a klid.

Kolo roku se otáčí a nastává Lughnasah (Lammas), neboli dožínky. Každá země má datum stanovené trochu jinak, protože jde o sklizeň. No, a ne všude rostou (zejména) obiloviny stejně. Proto se na tuto počest sklizně peče třeba chleba. Já miluji levandulové sušenky, které ovoní celý dům a ta chuť – nádhera. Sklízí se i jablka a další ovoce. Je to čas oslav a pro dospělé nechybí pivo nebo oblíbená medovina.

 

Podzim

Počasí už není tak teplý, jako minulý měsíc, ale přesto rádi vylezeme ven. Mabon čili podzimní rovnodennost nastává v 21. – 23. září a připravuje nás postupně na přicházející podzim. Zase se jedná o sklizeň, ale duchovní. Vracíme se do zajetých kolejí – do školy po prázdninách nebo do práce po dovolené. Postupně se nám ochlazuje a přichází Samhain o 31. říjnu. Noci jsou už dávno chladné, dříve se stmívá a oslavujeme svátek, který je věnovaný našim zesnulým předkům. Říká se, že v tuto dobu je hranice mezi světy tenká, a tak se rozhodně nedoporučuje se v mladých letech pokoušet vyvolat nějakého ducha.

 

Zima

Dny ubíhají a vzduch se ochlazuje. Začíná padat sníh, který udělá úsměv na tváři jak dětem, tak dospělým. V dnění době bohužel toho sněhu moc nemáme, ale pojďme si v zájmu článku představit, že v zimě opravdu sníh je. Yule (zimní slunovrat) nastává 21. prosince. Svátek domácí pohody, vůní svíček, skořice, svařáku a pečeného kapra či řízku – tedy… alespoň po příchodu křesťanství a Vánoc. Yule má ale velmi podobný význam. Jde především o setkání rodiny. Po oslavě následujícího roku tu máme další svátek. Imbolc připadá na 1. února.  Jde o uvědomění, že pomalu přichází jaro. Postupně je tepleji a tepleji. Je to svátek spojený s očistou, kterou lze provést třeba pomocí ledu nebo sněhu.

 

A takto se nám to točí stále dokola. Bohužel vlivem klimatických podmínek se nám to začíná zkreslovat. Zima bez sněhu, velmi krátké jaro a hned léto. Pak najednou mráz a chladné dny. Za chvíli další skok do léta a podzim se táhne. Je to zvláštní. Máme tu více a více sucho a roční období z dřívějška se začínají měnit. Kdo ví, jak to bude za pár desítek let… Vaše myšleny uvítám v komentářích.

One Reply to “BV 21 – Roční období v zájmu novopohanství”

  1. Máš pravdu s tím, že už ani pořádně nevíme, co je to sníh a že jaro je krátké a z léta to jde hned do zimy bez náznaku podzimu. A věřím, že bohužel brzy asi zanikne podzim, prostě to jak se lidé chovají k planetě zemi je hrozné, ale bohužel to nezachrání těch pár nadšenců, a tak nastává čím dál horší situace, která má vliv i na čarodějnictví. Nevím, jak budeme slavit Yule, kdyz nebude ani vločka sněhu, ztratí to atmosféru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..