Posted on

Čeká nás další téma, a to ohledně knih. Nebude se jednat ale o knihy naučné o magii. Koukneme se spíše na beletrii, kde se prvky magie objevují.

 

1) Inkoustové srdce (Cornelie Funkeová)

V prvním pořadí nemůže být jiná kniha než přímo tato. Naprosto jsem si jí zamilovala díky mnoha věcem. Dala mi jí v mých 12 nebo 13 letech má babička. Četla celou trilogii (Srdce, Krev, Smrt), a pak mi ty knihy postupně dávala – koupila je primárně mně, ale jakmile se do toho člověk začte, tak to jen tak někomu nedáte. S babičkou jsem měla zvláštní pouto, a díky tomu jsou mi ty knihy (zvláště Srdce) velmi blízké. Je to jako mít v ruce kousek toho člověka, který tu s námi již není. Tu knihu jsem milovala, četla jsem si jí často i dokonala a je to úžasná fantasy o tom, jak se v rodině předává dar ohledně kouzelného jazyka – jde o schopnost zhmotnění postav při čtení z knihy. V mých mladších letech jsem moc ráda četla, takže tohle bylo něco pro mě.

A jak knihu využívám dnes? Bibliomancie neboli věštění z knihy je skvělá věc. Pokud máte knihu po někom, kdo tady již není, a ještě k tomu jí četl, a pak vám jí daroval… je to o to zajímavější. Vycházejí mi přesné odpovědi a máte pocit, jako by k vám ta kniha opravdu mluvila (a ještě aby ne, když je to o „kouzelných jazycích“).

 

2) Červený lev (Mária Szepes)

Nyní tady máme mystický román. Jedná se o soud člověka, který se pomalu stává zasvěceným. Najdeme tam mnoho prvků magie, a díky tomu jsem jí i kdysi četla. Stěžejní je také onen kámen mudrců (červený lev). Co se týče překladu do českého jazyka, tak za mě není úplně nejkvalitnější, Něco se četlo opravdu špatně a krkolomně, což ale neubírá na zajímavém ději.

 

3) Faust (Johann Wolfgang Goethe)

Jak bych mohla vynechat tihle knihu… ta sem rozhodně patří také! Ohledně Fausta by se dalo napsat mnoho, ale základní je pakt d ďáblem. Osobně se mi líbilo, že jsem četla o Valpuržině noci a sedělo to na ten datum, kdy jsem četla přímo ten kousek, který tam o tom byl. Kniha je rozdělená do 2. častí.

  1. Část – Bůh s ďáblem debatují o tom, zda Faust odolá pokušení ohledně mladosti. Nakonec se vsadili a Faust zaprodal svou duši ďáblu (Mefistovi). Stanovily se sliby, věrnost a Faust byl za to zase mladý a začíná si užívat života a neřestí. Zamiluje se do Markéty. Ta zabila své dítě díky věci, kterou udělal Faust. Měla možnost uzavřít pakt, ale nedala se. Díky tomu jí čekala poprava, avšak její duše se dostala do nebe.
  2. Část – Faust se trápí ohledně Markéty a Mefistofeles ho proto pošle na císařský dvůr. Vzal si Helenu, nejkrásnější ženu ze středověku. Na závěr lituje chyb, které udělal a díky tomu se také dostává do nebe.

Naprosto upřímně… ta 1. část je naprosto dokonalá, ale u té 2. je to zmatené, mnoho postav a máte pocit, že se tam nic neděje.

Dávám sem úryvek toho, co jsem si opsala do mé Knihy stínů a znám to skoro nazpaměť.

 

,,Jsem bez statku, jsem bez jmění,

a svět mne nezná, necení –

tak ani pes by nežil dál!

A tak jsem se na vědu magie dal,

zda by mi duchů zjev a ret,

nejeden tak moh povědět,

bych nemusil v potu tváře víc,

o věcech mluvit, z nichž neznám nic,

abych to všechno vyzvěděl,

jaký je světa vnitřní tmel,

abych všech životů semena zočil

a za pouhé slovo nezašantročil.“

 

 

4) Mistr a Markétka (Michail Bulgakov)

Teď se přesuneme k jiné Markétce. Je to kniha, která v podstatě zakládá směr magického realismu a dalo by se označit jako 2 romány v jednom. Dílo má 2 linie (Moskva rok 1930 – ďábel, Jeruzalém roku 30 – Pilát Ponský).

Zprvu se jedná o velmi zmatený příběh a člověk se v tom musí naučit orientovat. Začátek je o rozhovoru mezi Pilátem Ponským a Jošuou Ha-Nocri). Pilát Ponský (jako představitel ďábla) nechá Ježíše ukřižovat.

Pak se objevuje Moskva, kde se řeší „Masolit“ (masová literatura) a vydavatelství odmítne vydat knihu od Mistra o Pilátu Ponském. Poté přijíždí profesor černé magie Woland a má představení s různými bytostmi (např. s velkým kocourem). Woland je zrovna ztělesněním onoho ďábla. Zaměstnancům Masolitu se díky odmítnutí dějí divné věci – někdo uklouzne na rozlitém oleji a zajede ho tramvaj, apod. Woland tedy trestá ty, kteří si to zaslouží (díky tomu a mnoha dalším věcem je tato kniha hodně filosofická, zda je zlo opravdu zlem a dobro zase dobrem). Markétka se zamiluje do Mistra a jde ho hledat. Dostane se na ples s Wolandem, apod.

Zde se prostě nenudíte a magie jde vidět celkem výrazně.

Pokud vás to zaujalo, zde je odkaz na seriál, který můžete zkouknout na YouTube.

 

5) Macbeth (William Shakespeare)

V minulém díle jsem volně přešla na filozofii, a teď jdeme spíše k psychologii. Macbeth je hra, která je údajně prokletá. V zákulisí se nesmí řídi její název, jinak se vždy stane pohroma. Uvádí se, že jí proklely čarodějky, protože se jim nelíbilo odtajení rituálů, které Shakespeare v díle popsal. Musíme brát na ohled tu dobu čili druhou polovinu 16. století.

Děj se odehrává v Anglii a ve Skotsku v 17. století. Bylo by zbytečné zmiňovat nějaké detaily, ale stěžejním je pro tuto tragédii to, že Macbeth zabije Duncana. Koukne poté na své krvavé ruce a jak je člověk v šoku, co vlastně udělal, tak byl mimo. Krev si sice smysl, ale stále měl před očima krvavé ruce. Jeho život byl pro něj poté velmi těžký, protože ho to pronásledovalo všude… Pocit viny je velký, protože to udělat nechtěl. Vše vyžadovala Lady Macbeth, ale evidentně si nechtěla špinit ruce…

Tady magie tolik není (až tedy na pár pasáží s čarodějkami), avšak mám ráda i psychologii, a tady je to takové, co to udělá s člověkem, když ho někdo donutí někoho zabít, aby něco získal (v tomto případě korunu).

Duncanův čas je časem cyklickým, časem dne a noci, jara a zimy, života a umírání, přirozeným, harmonickým, věčně se opakujícím časem přírody, člověka i Vesmíru. Macbeth se vzepře tomuto řádu. – M. Hilský

Závěrem

To byl můj seznam pár knih, které ve mně zanechaly něco více. Něco je z povinné četby, ale ty knihy jsem si četla již na základce, protože mě zajímalo to téma. A pokud si nějakou z těch o magii vytáhnu u maturity, tak mám vyhráno (i když ono jich je tam mnohem více skvělých).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..