Posted on

Přes Lockdown stoupnul větší zájem o čarodějnictví, které je prezentované formou estetických fotografií. Jaký je ale rozdíl mezi Instagramem a realitou?

 

Propast mezi generacemi

Sociální síť Instagram používají zejména mladší lidé. Samozřejmě se tam najdou i starší, ale asi se všichni shodneme na tom, že co se týče aktivity, tak vedou ti mladší. Přidávají se různé posty, ale také videa na IG TV a reels. Nechybí ani oblíbené streamy, které zprostředkují krásnou interakci s followery. Na stories se dají přidat různé fotky, videa, ankety,… které po 24 h zmizí.

Instagram tedy nabízí spoustu možností. V souvislosti s ním se často řeší srovnání s realitou, ale o tom si povíme za chvíli. Chtěla bych totiž upozornit na jeden zajímavý fakt.

Sociální sítě tvoří jakousi propast mezi různými generacemi pohanů/mágů/čarodějek. Ti starší tomu třeba nerozumí, neovládají to, berou to jako zásah do soukromí a zkrátka to odmítají. Proto se na nás mladší mohou dívat skrze prsty. Není to záměrné, ale pokud použijeme empatii, tak zjistíme, že je to přirozené. A někdy mají obavy zcela oprávněné. Pokud někdo sdílí obsah své praxe a svého magického života příliš otevřeně, tak si spíše uškodí – je proto potřeba najít osobní hranici toho, co je pro nás v pořádku, a co osobní. Časem se to samozřejmě může měnit, což je přirozené. Stále bychom měli mít na paměti čarodějnickou pyramidu, jejíž jedna strana odkazuje na mlčenlivost. Určité věci na sociální sítě zkrátka nepatří.

Pro ty mladší může být starší generace nezajímavá…nebo jí neznají. Pohybují se na sociálních sítích, ale realita jim jaksi utíká. Nemusí to tak být u všech, ale zkrátka generace mezi sebou vlivem sociálních sítí můžou pociťovat propast a odmítání.

Právě toto se snažíme s Putnikem26 eliminovat, a v rámci nového podcastu chceme propojit generace jak mladší, tak starší. Projekt bude sice na sociálních sítích, ale forma je to taková, že si na to lidé musí vynahradit dostatek času. Obohatí to jak mladší, tak starší. S nadhledem by se to tedy dalo nazvat mostem mezi mladší a starší generací.

 

Všeobecný problém Instagramu

Snad většina lidí ví, že to, co se objeví na sociálních sítích, tak se musí brát s odstupem. Ať už jde o tzv. fake news nebo právě o hezkou fotku na Instagramu. Už dávno jsou pryč doby, kdy byl Instagram jen o fotkách… teď už má mnohem více možností. To ale také nabízí zkreslování reality.

Když vezmu v potaz právě ty fotky, tak stačí jen něco naaranžovat, dát tam filtr a je vyhráno. Ale víme, jaká byla realita? To samé ve stories. Dá se toho tolik poupravit… Mnoho lidí se zaměřuje na to, aby to bylo hezké. Nezajímá je něco více… Photoshop mají lidé kolikrát v malíku a je to poměrně kouzelná věc. Co se týče nějakých sdílených okamžiků, zážitků, apod., tak to si lidé mohou také vymyslet. A tady je právě ta manipulace, která je na sociálních sítích opravdu snadná. Hezká fotka támhle a tam taky, zajímavý životní příběh, ten překrásný oltář,… Zkrátka influenceři, kteří se na sociálních sítích tváří jako největší dokonalost sama, ale realita je poněkud odlišná – ne všichni samozřejmě, ale bohužel to tak často dopadá.

Natalia Taylor chtěla na tuto problematiku upozornit. Na Instagramu má cca 300 tis. followerů, a tak udělala experiment. Na Instagramu prezentovala to, že odletěla na Bali. Dávala na IG fotky, kde označila přímo i místo. Pak ale odhalila realitu… Vše bylo nafocené v obchodě IKEA! Natalia psala, že nikdo nezpochybnil její dovolenou na Bali, i když jsou na fotce vidět cenovky. Toto slouží jako krásný příklad toho, jak snadno se nechají lidé oklamat hezkou fotkou.

 

 

Samotné čarodějnictví na Instagramu

Ve většině narazíme přímo na ezoteriku převlečenou za čarodějnictví (svíčky, vonné tyčinky. krystaly…), v menšině poté na magii nebo na hermetismus. Z těch dvou posledních směrů se toho dá najít méně. Ví o tom v podstatě ti, kteří to vědět mají. Není to tak moc atraktivní pro ty mladší… Nejde totiž o povrchní kontent, ale je to na nějaké úrovni… oproti „čarodějnictví“ na Instagramu, které se soustřeďuje spíše na estetiku.

Všimla jsem si, že jak na českém, tak na zahraničím IG figurují v čarodějnictví povedené fotky. Někdy ocením kompozici a originální fotku – o tom žádná, ale… Pro mě osobně je k těmto směrům zapotřebí více, než jen povrchní fotka. Dobře se na to kouká, ale je důležité brát na vědomí, že jde o fotku, ne o realitu jako takovou. Noví zájemci jsou z toho často zmatení…

 

Kdo neprodává svíčky, jako by nebyl!

Občas jsem se tohoto tématu dotkla už dříve, ale tady se to hodí mnohem více. Mnoho lidí teď na IG prodává svíčky nebo jiné výrobky. Ocením něco originálního, jako třeba lesní strážce od Kai, kterou sleduji delší dobu na IG a byla s námi v týmu Alternative komunitě. Je jen na ní, jestli se to nakonec rozhodne prodávat nebo ne, ale můžu říct, že jsem tohle ještě nikde neviděla, je to krásné a originální..

o

 

Opačnou stranou jsou svíčky na jedno brdo, do kterých se přidávají různé bylinky, kameny nebo třeba třpytky. Jak jsem psala o fotkách – je to hezké, ale… povrchní. Už mi třeba bylo napsáno, že některé třpytky jsou založené na rostlinách, a proto neznečišťují prostředí. To je jedno plus, přesto se to k mé, řekněme filosofii, vůbec nehodí. Snažím se o zero waste, a k tomu patří i minimalismus. Co nepotřebuji, to nekupuji nebo to naopak daruji jinému. Proto si radši koupím obyčejnou levnou svíčku, která splní stejný účel jako ta předražená a fancy.

Ať si každý samozřejmě kupuje, co chce, ale chtěla jsem poukázat na zajímavý jev – vyrábí je mladší začátečníci v čarodějnictví.  Když jsem si na začátku vyráběla různé věci od run po hůlku, na svíčky došlo taky a stejně tak na další věci, tak by mě v mých 14 nebo 15 letech nenapadlo zamýšlet o prodeji. Je to přeci zbytečné. Můžeme u toho různě experimentovat, dát do toho kousek sebe… Kdo to dělá nějakou dobu, tak ať si to klidně prodává. Mně jde ale o začátečníky, kteří toto dělají nejspíše na základě inspirace od jiných lidí (myšleno od účtů na IG a mladší je mají nejspíš jako vzor). Jde hlavně o to, že začátečníci by to měli dělat pro sebe… objevovat, studovat, zkoušet, učit se… Ne hned něco prodávat kvůli trendu.

Jen je to trochu paradox… Když s něčím přece začínám, tak nemůžu hned prodávat a vydávat se za profíka.

 

Kontent projektu Cesta Magie

Zakládám si na tom, že ukazuji pravdu takovou, jaká je. Jsem přímá a nepatlám lidem med kolem huby, ale zároveň se to snažím podat nějak rozumně. Ze sociálních sítí používám nejčastěji Instagram. Snažím se tam o informativní tvorbu, která je založená na studiu teorie a následné praxi. Takže pokud vás magie a čarodějnictví zajímají více, tak si najděte @cesta_magie a budu ráda za follow!

2 Replies to “Čarodějnictví na Instagramu VS realita”

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..