Posted on

Článek napsal Starkat, bývalý člen blogu

Jedno z nejoblíbenějších zvířat je zároveň jedno z nejnebezpečnějších v severské mytologii – vlk jménem Fenrir. Je synem Lokiho a ledové obryně Angerbody. Má ještě dva sourozence a jsou jím mořský had Jormungandr a bohyně podsvětí Hel. Taktéž má dva syny – Hatiho a Skolla, kteří podle mytologie honí Slunce a Měsíc, a podle toho, jak se přibližují, tak nastávají zatmění, a při Ragnaroku je dohoní a pozřou.

Fenrir hraje v mytologii velice důležitou roli co se týče proroctví. V něm je totiž řečeno, že Fenrir zabije Všeotce Ódina. Do té doby bude Fenrir stále sílit a bude růst do obřích rozměrů. Ásgarďané tohle dobře vědí a proto Fenrira spoutali Gleipnirem, stužkou ukovanou trpaslíky, která bude Fenrira držet spoutaného až do Ragnaroku. Až nastane, Fenrir zpřetrhá svá pouta, osvobodí se, a jeho tlama naroste do takových rozměrů, že jeho spodní čelist bude na zemi, zatímco ta horní, se bude dotýkat nebes. Podle proroctví pak pozře vše, co mu přijde do cesty, včetně samotného Všeotce. Jeho děti, jak již bylo zmíněno zase pozřou Slunce a Měsíc, které na obloze dohoní.

Glepnir není však jediná věc, která drží Fenrira soutaná, je to i Gelgja – řetěz, který poutá Gleipnir k samotné zemi, aby Fenrir nemohl pryč z místa, kde je poután. Vedle řetězů drží Fenrira ještě meč, který mu bohové vložili do úst hrotem vzhůru, jako roubík, aby nikoho nemohl ani pokousat. Z jeho slin, které mu vytékají z pusy, pak vznikla řeka Ván, která se dá přeložit jako „Naděje“.

Samotného Fenrira však také potká smrt. Ódinův syn Vídar pomstí smrt otce tím, že stoupne botami na jeho dolní čelist, rukama chytne horní čelist a tlamu Fenrirovi roztrhne.

A těm, kteří si stále ještě nevzpomněli, kde jméno Fenrir mohli slyšet, tak zkuste zavzpomínat na postavu z knih J.K. Rowlingové o Harry Potterovi – tam vystupuje Fenrir Šedohřbet jako vlkodlak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..