Posted on

Článek napsal Starkat, bývalý člen blogu

Gleipnir je jeden z nejdůležitějších artefaktů v severské mytologii. Někteří by mohli Gleipnir považovat za typ zbraně, což by se teoreticky vzít mohlo, ale kromě efektu spoutání nemá Gleipnir další využití.

Co to tedy je? Je to stužka (v některách překladech lze najít i slovo řetěz), kterou ukovali trpaslíci se světa Svartálfheim, a sloužila ke spoutání Fenrira, syna Lokiho. Ano, tušíte správně, že Fenrir nebyl člověk, nýbrž vlk. A i když může znít divně, že stužka byla ukována, tak ještě divněji (podle mě spíš zajímavěji) zní pak věci, které byly na ukování použity. Byli to následující: zvuk kočičí chůze, vous ženy, kořen hory, šlachy medvěda, dech ryby a slina ptáka.

A nyní část legendy „poutané“ ke Gleipniru. Bohové Asgardu si byli moc dobře vědomi roustoucí síly vlka Fenriho, a proroctví Ragnaroku, ve kterém hrál roli, proto ho chtěli svázat. Jenže ať použili sebelepší řetěz, Fenrir se vždy dokázal osvobodit. Když přinesli Gleipnir, Fenrir vycítil léčku a slíbil, že se nechá spoutat pouze tehdy, když někdo dá zástavu za jeho propuštění. Bůh Týr vložil do jeho tlamy ruku. Glepnir působil tak, jak měl – Fenrir byl spoután a nemohl se hnout, bohové ho však na jeho žádost odmítli propustit. A v tom okamžiku přišel Týr, který hodlal dodržet slovo, o svou ruku v zápěstí.

Glepnir bude držet Fenrira až do doby, než nastane Ragnarok, kdy tato pouta povolí a Fenrir se osvobodí. Co se stane poté se dočtete v článku pojednávajícím o Ragnaroku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..