Osvěta magie a čarodějnictví v moderní době

Jak založit blog o magii + seznam těch kvalitních!

Šanci na úspěch mají především originální blogy. Ukážu ti, jak založit blog o magii, a nejen na toto téma. Rady a tipy se dají aplikovat na jakékoliv téma.

Nejspíš ses zarazila na slově „magie“. Možná ti v hlavě koluje otázka, zda to myslím vážně nebo je to jen clickbait. Ubezpečím tě, že je to myšleno naprosto seriózně. Několik let se věnuji psaní mého blogu Cesta Magie, pořádám veřejné srazy a přednášky na toto téma, a hlavně se snažím lidem ukázat, co je magie. Mnozí si totiž představí zesnulou Jolandu. Na pobavení je to fajn, ale je rozdíl mezi magií a komerčním čarodějnictvím, potažmo oblíbenou esoterikou.

 

Důležité pojmy – není čeho se bát

Nastíním ti nějaké pojmy, aby ses mohla lépe orientovat. Přesto tě musím upozornit na jednu důležitou věc. Čarodějnictví a magie jsou směry/životní cesty, které nemají přesné definice. Vyznačují se svobodou, a to může chápat trochu jinak. Proto je potřeba, abys mé jednoduché vysvětlení brala tak, že existují lidé, kteří můžou mít odlišný pohled. Dělám ti v tom guláš, že? Ale neboj, brzy pochopíš.

Magie – někdo jí bere jako hluboké poznání, další jako práci s energií a přetvoření tak reality nebo ovlivnění budoucnosti. Definic je mnoho a osobně se ztotožňuji s touto od Zuzany Antares:

Magie je složitý systém nauk a praktických dovedností. Je vědou a uměním v pravém slova smyslu, je nutno ji studovat a věnovat jí celý život. Bývá preferována muži, protože v mužské povaze je obsažen prvek směru a cíle – ženám je zase vlastní bezbřehé nekonečno.

 

Čarodějnictví – je mnohem volnější, co se týče složitosti rituálů nebo znalostí. Tím se ale nestává čarodějnictví podřadné. Tady je mnohem větší napojení na přírodu, jedinci můžou slavit svátky (viz neopohanství), používají bylinky, kameny, intuici a mají svobodu. Čarodějnictví jako takové bohy nepoužívá (ale jedinci samozřejmě mohou).

Wicca – tradice Wicca v sobě kloubí prvky čarodějnictví a novopohanství (viz níže). Odlišující je zde pojetí Boha (jako rohatého) a Bohyně (jako lunární). Dbají na tzv. wiccanské rede: „Čiň, co chceš, ale neubližuj.“ Máme mnoho druhů Wiccy, které to komplikují ještě více.

Novopohanství – také neopohanství je novodobý polyteismus čili jedinci vyznávají bohy (př. keltské, severské,…) a jsou naladění na přírodí cyklus. Slaví svátky obdobné těm, které znáš. Dušičky vychází ze Samhainu, Vánoce z Yulu, apod.

Blog o magii? Proč? Má to smysl?

Magie není jen koníček. Je to něco, čemu musíš obětovat čas. Čtení je základem – bez teorie si zahráváš s ohněm. Pokud se jí věnuješ, tak pochopíš, že s ní nejde ze dne na den přestat. Takhle to nefunguje.

 

Blog o magii si založ jen pokud:

 • Máš znalosti magie na nějaké úrovni (tj. věnuješ se jí INTENZIVNĚ alespoň 2 roky – u čarodějnictví mám mírnější pohled, ale pamatuj, že víš jen ty sama, zda máš dostatečné znalosti na to, abys o tom mohla psát).
 • Jsi odpovědná.
 • Víš základy.
 • Jsi připravená, že pokud vydáš článek např. o upírech, tak ti možná přijde komentář/zpráva ohledně přeměny a nemusí jít o jednoho člověka, ale o více zájemců (rituály na upíry jsou samozřejmě nesmysl).
 • Dokážeš přijmout své chyby a nebudeš se prezentovat tak, že jsi snědla všechnu moudrost světa.

Zda to má smysl, to víš jen ty sama. Co bys tím blogem chtěla dokázat? Proč chceš psát? Jen to jen vyplnění volného času nebo máš vyšší cíle, že chceš časem třeba vydat knihu? Pokud nebudeš vědět, co chceš a založíš blog jen tak, že se v sobotu odpoledne nudíš, pak to smysl moc nemá. Tuctových blogů je spoustu a tímto stylem zapadneš mezi ně.

Jestli máš nějaké ambice, tak musíš vyniknout. Stanov si něco, co tě bude odlišovat – něco, díky čemuž tě lidé poznají. Stačí být jen sama sebou a brzy přijdeš na onu věc. U mě je to vlčí duše, vlčí čarodějka, šedá cesta a srazy (díky kterým mě čtenáři poznají osobně a ví, že jsem menší zrzavá dívka s černým oblečením a častými přívěšky).

Název mého blogu Cesta Magie v tobě vyvolá jisté asociace nebo odhad, jaká je podstata blogu. Srazy mají také své specifické pojmenování, které vychází z názvu. Co tím chci říct? Propojuj věci tak, aby si lidé vytvořili asociace a mohli si vás tak lépe zapamatovat. Musí to jít ale samovolně! Zbytečně se na to moc nesoustřeď – ono to vyplave na povrch samo, a i ty budeš cítit, že je to ono. Jakmile z toho budeš mít dobrý pocit ty, tak i čtenáři (a také naopak). Hlavně si to užívej, o tom to je.

Magie jen bílá! … Opravdu?

Taková klasika je, že si lidé myslí, že bílá magie je dobrá a černá zase zlá. Já tě vyvedu z omylu. Kolikrát je to právě přesně naopak… Lidé také nejsou jen dobří a zlí. Život by byl pak příliš jednoduchý. Nic není jen černé a bílé, ale má to různé odstíny. Tzv. bílá magie převlečená za esoteriku je často komerční – čakry, andělé, karma, kyvadlo (zkrátka takové ty ezo-báby). Nechci tímto urazit tyto lidi, ale za zmínění to stojí. Nelze házet všechny do jednoho pytle, ale chci ti jen ukázat, že ne všechna magie je taková, jak se tváří. Proto je hloupost, aby ses soustředila jen na „bílou“ a odmítala „černou“.

 

Jak mám teda založit blog o magii?

 • Stanov si důvod/y, proč si ho chceš zakládat.
 • Přidávala bys pravidelně nebo jen občas?
 • Psala bys o svém životě v rámci magie, ohledně teorie (či praxe) nebo o něčem jiném? Anebo o více oblastech?
 • Budeš ho psát jen ty nebo třeba i tvá kamarádka?
 • Promysli si název, aby byl originální, snadno zapamatovatelný a aby tě (respektive blog) charakterizoval.
 • Podle věku, možností, očekávání a cílů si stanov, zda si zakoupíš hosting a doménu nebo využiješ možnost zdarma.
 • Vytvoř blog, doplň něco o sobě, atp. – hlavně přehledně!

Není v tom žádná velká věda. Hlavní je, aby tě to bavilo. Pokud to tak po půl roce nebude, tak se přeci svět nezboří. Zkusila jsi to, a to se cenní. I s magií je to v pořádku, pokud jsi v pubertě a hledáš se (ale tady pozor na praxi, mám na mysli spíše čtení a ne to, že si chceš přičarovat lásku).

Seznam pár kvalitních blogů:

Magie

Cesta Magie
Zřídlo
Ritual
Grimoár
Divonorum
ChaoSpace

Novopohanství

Kolovrat
Mikyho rozumy

Je jich více, ale přijde mi zbytečné to tady celé vypisovat. Pokud hledáš nějaký speciální (třeba více o Wicce), tak mě neváhej kontaktovat. Jsem čarodějka, ale neboj, nekoušu a ani tě nezačaruji. Můžeš mi napsat i jen z důvodu, že by ses ráda na něco zeptala.

Na závěr mám pro tebe otázku – změnil ti můj článek pohled na tuto oblast? Pokud ano, jak?

(Článek je psaný pro blog Na blogu záleží, jehož majitelka se ale rozhodla v tom, že se posune a zruší ho. Tento článek sem dávám jako jediný a zbytek si uložím v rámci mého portfolia. Verču můžete podpořit poslechem jejího nového podcastu Cesta myšlenky.)

POSLECHNĚTE SI NÁŠ MAGICKÝ PODCAST VOX GNOSIS