Osvěta magie a čarodějnictví v moderní době

Jak založit Coven nebo Kruh

Často vidím u mladých adeptů ohledně čarodějnictví, že chtějí zakládat Coven nebo nějaký hledají. Je to přirozené, protože chtějí někam patřit a poznat ideálně lidi stejného věku. Čas od času takový Coven u nás v ČR opravdu vznikne, ale nemá dlouhou životnost, alespoň ne tedy ty, které se zakládají v posledních pár letech.

I já jsem chtěla někam patřit, a tak jsem jako mladá a nezkušená narazila na jeden Coven, ve kterém jsem poznala nové lidi a s některými jsem v kontaktu do dnes. Ale brzy jsem z něj odešla, protože jsem ještě nevěděla, kdo přesně jsem a byla jsem opravdu na začátku, my všichni jsme byli v začátcích. Pak se Coven rozpadnul. Po několika letech se pak založil další, tentokrát Kruh. To jsme už byli poněkud zkušenější, ale stále ne tak, abychom dokázali udržet Kruh pohromadě. Přesto mi to dalo mnoho zkušeností a nic nenahradí to, když si přímo vyzkoušíte být Velekněžkou. O Kruhu jsem hodně přemýšlela, jak to zlepšit, proč to nefunguje, co musíme změnit, ale… měli bychom brát na vědomí, že toto není jen o Knězovi či Kněžce, ale o celém Kruhu / Covenu. Proto si troufám napsat tento článek, abych alespoň někomu pomohla. Nevím o žádném aktivním Kruhu nebo Covenu z ČR, což je škoda, ale kdo ví, co nastane časem. A rozhodně tady nechci ze sebe dělat někoho, kdo se v této oblasti vyzná nejvíce, jak je to jen možné. Jen předávám poznatky, zkušenosti, něco málo z knih, které jsem dříve četla apod.

Co vlastně chci

Nejdříve si vezměte papír a propisku a napište, co očekáváte. Co přesně chcete? Proč chcete zakládat Coven / Kruh? Položte si otázky tohoto typu. Musíte si udělat jasno, co chcete, abyste to mohli učinit. Buďte hlavně upřímní. Můžete chtít Coven, protože: chcete se posunout ve své praxi, poznat nové přátele, poznat lidi, kteří smýšlejí jako vy, chcete někam patřit, chcete zkusit něco nového, hledáte inspiraci pro svůj čarodějnický život a spoustu dalšího. Je to jen na vás. Druhý krok je takový, abyste se nad tím vším, co jste napsali, zamysleli. Je tohle reálné nebo moc naivní? Jistě, zpočátku je tam naivita vždy a je to dobře, ale opravdu se nad tím zamyslete. Pak si ujasněte, zda je to lepší pro Coven nebo Kruh. Coven je čistě čarodějnický a více podle Wiccy. Kruh je o tom, že tam jsou různí lidé s různým vyznáním – čarodějnictví, druidství, ásatrú, vlčí kult apod.

Internetový nebo se chcete vídat reálně?

Sociální sítě nám umožňují spojení s lidmi, a tedy i ulehčení toho, že Coven nebo Kruh můžeme založit i internetově. Že se vám to zdá směšné? Více o nich najdete v článku přímo o Covenech. Mají ale mají i nevýhody… nesetkáváte se reálně, nevidíte si do očí, netrávíte spolu čas, nebudujete si (pevnou) důvěru, nezažíváte spolu i jiné věci než rituály apod. Ano, sice rituál lze udělat třeba přes Skype, kde se vidíte, ale není to zdaleka takové, jako kdybyste byli poblíž reálně. Výhodou je ale to, že nemusíte hledat lidi jen ze svého okolí, ale z celé ČR. Takže se vám to dost ulehčí. Ale… nevidíte je osobně a nejste si tedy skutečně jisti, koho do Covenu berete. Je to takový risk, ale tak někdy se riskovat vyplatí. Zvažte tedy pečlivě to, co je pro vás lepší. Oboje má své výhody i nevýhody. I internetové rituály dokáží být silné a vy se se svými členy jen všichni propojíte, o čemž si hned povíme.

Kde najít zájemce?

Jak jsem už psala, sociální sítě hýbou světem. Největší zástup mladých je na Instagramu, takže stačí napsat příspěvek, někdo vám ho třeba sdílí ve storie apod. Také všem známý Facebook může pomoci. Je tam mnoho skupin a můžete napsat příspěvek, že zakládáte Coven/ Kruh, nějaké důležité informace o vaší představě a čekat na odezvu. Další (už odvážnější) je zajít na nějaký čarodějnický nebo pohanský sraz a oznámit tam, že jej zakládáte a hledáte lidi. Ti to můžou říct dalším atd. Rozšíří se to, ale chce to čas. Čarodějnické srazy se dělají v rámci (některých) čarodějnických skupin nebo jej někdo uspořádá. Pohanské srazy u nás dělá spíše Česká pohanská společnost, ale i vy můžete takový sraz uspořádat, pokud ve vašem okolí nic takového není (a buď to pak dělat opakovaně, pokud bude zájem, nebo o tom říct ČPS a je dost možné, že si to vezmou na starost).

Jak na název a symbol

Vezměme v potaz, že jste našli pár spřízněných lidí, jste zapálení a nadšení. Co teď? Měli byste si vzájemně říct o svých představách a udělat to tak, aby byl ideálně každý co nejvíce spokojen. Kněz nebo Kněžka být nikdo nemusí, může být stálý/á nebo se můžete střídat třeba po jednotlivých sabatech. Je to jen na vás, ale hlavní je domluva! Respektujte názory ostatních a v klidu se domluvte. Pokud máte základ, tak můžete pokročit dál. Jak se budete jmenovat? V tom vám pomůže ten základ (čili záměr, směr, kterým jdete, váš pantheon apod.). Mělo by vás to nějak charakterizovat. U Kruhů je to těžší, jelikož tam každý jde jiným směrem, ale jde to. Pokud máte název, tak je na řadě symbol. Není pravidlem, že ho musíte mít, ale dodá to tomu to gró. Můžete se s ním propojit tak, že jej třeba vyryjete na svíci či jinak znázorníte, pokud je rituál internetový. Já ráda třeba pracuji se sigiliemi, takže i tato metoda vám může pomoci. S Covenem jsme měli pentagram označený různými barvami, s Kruhem hexagram s něčím, co nás charakterizovalo, a pak jsme jej změnili (kvůli úbytku počtu členů) na triquetru, která byla také označena různými barvami – snad mě bývalý členové obou uskupení nenařknou z toho, že zde píšu něco, co má zůstat jen mezi námi, jde o to, aby se lidé mohli inspirovat a mně teď i zároveň došlo, že v těch symbolech byly i podobnosti (avšak nezáměrné).

Co musí obsahovat každý Coven či Kruh?

Jednoduše, prostě a výstižně: důvěru, loajalitu, přátelství, respekt, upřímnost, pravdu a řád.

POSLECHNĚTE SI NÁŠ MAGICKÝ PODCAST VOX GNOSIS