Posted on

Do rukou se mi dostala kniha, která si zaslouží za zmínku. John Gort se dostal v posledních měsících více do povědomí veřejnosti. Bohužel s několika okolnostmi ne zrovna v pozitivním světle. Podíváme se tedy na to, co se ukrývá v jeho knize Magie slov, a zda stojí za její pořízení či nikoliv.

 

 

O čem kniha je?

Již název knihy dobře vypovídá o jejím zaměření. Neřadí se ale do těch okultních (i když prvky magie slov jako takové tam samozřejmě jsou). John se věnuje druidství, a proto je kniha laděná do téhle oblasti. Musí se nechat, že jde již při jejím čtení opravdu poznat, že má autor o tomto tématu přehled. Vše je krásně vysvětleno a objevuje se tam mnoho pojmů od známějšího awen, po méně známé fferyllt. Hned první kapitola pojednává o základních pojmech – najdete zde definice a rozlišení magie, čarodějnictví, pohanství, apod.

 

Překvapení na každém kroku

Zaujalo mě, že kniha nemá obsah. Toto schválně není, jedná se totiž o chybu (avšak v dalších výtiscích už obsah bude). Holt až budu něco hledat, tak to bude na delší dobu. Tohle se ale může stát, a tak to nevidím jako nic převratně hrozného.

Další překvapení bylo zjištění, že kniha nemá číslování stránek. Při čtení to nevadí, protože si to můžete založit již přiloženou záložkou, která je přidělaná ke knize. Jenže… pokud budu chtít něco citovat z této knihy a použít to třeba na odbornou práci (což uvádím jen jako příklad), tak nemůžu přímo odkázat na číslo stránky, odkud cituji. Zase jde o drobnost, bez které se dá přežít, ale je už na každém, co preferuje. I toto je chyba, která vznikla díky nedorozumění.

Občasné gramatické chyby se dají také přehlédnout. Mé spisovatelské oči to občas zabolelo, ale i ony ví, že nikdo není dokonalý a nějakou tu chybu může udělat každý.

Nejvíce mě ale zarazilo to, že je tam jedna kapitola 2x. Zase to můžeme brát jako za překlep, ale tím pádem to rozházelo následující kapitoly. Dávám sem vypsaný obsah knihy, abych vám nastínila více, o čem je.

Kniha je rozdělená do 3. částí – Základy, Magie slova a Praxe. Názvy mluví za vše… nejdříve zjistíte něco na úvod, poté je takové to zlaté gró knihy, a pak přichází na řadu i ta praktická část.

 

Obsah knihy:

Část první: Základy

 1. Kapitola – Pojmy a dojmy
 2. Kapitola – Setkání s Brigid
 3. Kapitola – Setkání s Ogmou
 4. Kapitola – Taliesin
 5. Kapitola – Awen
 6. Kapitola – Imbas / Fferylt (2x 6. kapitola)
 7. Kapitola – Manred
 8. Kapitola – Bardové
 9. Kapitola – Hudební nástroje v druidství

 

Část druhá: Magie slova

 1. Kapitola – Magie slov
 2. Kapitola – Magie příběhů
 3. Kapitola – Magie písní a rituální zpěv
 4. Kapitola – Aktivační slovo
 5. Kapitola – Magie jména
 6. Kapitola – Modlitby
 7. Kapitola – Přísahy
 8. Kapitola – Triády
 9. Kapitola – Geas a osud
 10. Kapitola – Kletby
 11. Kapitola – Záštitné modlitby
 12. Kapitola – Fath-fith

 

Část třetí: Praxe

 1. Kapitola – Modlitby
 2. Kapitola – Záštitné modlitby
 3. Kapitola – Rituální přísahy
 4. Kapitola – Fath-fith
 5. Kapitola – Odhalení kletby
 6. Kapitola – Ochrana a obrana
 7. Kapitola – Lámání kleteb
 8. Kapitola – Základní kletby

 

Darovanému koni na zuby nehleď – to zde neplatí!

Na obálku se totiž budete dívat rádi, protože je provedena velmi originálně. Nejsem grafik, takže z tohohle hlediska knihu neposoudím. Každopádně jako laikovi se mi to líbí. Nápad je jednoduchý, ale přesto to vyjadřuje jak autora, tak název knihy. Jen má John v realitě hustší vousy, ale i tak ho na obálce určitě poznáte. Zelený plášť je také něco, co ho symbolizuje a o zrzavých vlasech nemluvě. V pozadí obálky je les, který krásně zapadá do konceptu druidství.

 

Struktura knihy

Na začátku každé kapitoly (vyjma té poslední) vás čeká teorie, poté zamyšlení, a poslední je úkol. Kdybych pracovala s bohy, tak bych určitě zkusila vizualizaci k Brigid, která se v tuto dobu hodí zrovna na Imbolc, ale zrovna ona mi tehdy řekla, že má cesta je jiná. V jiných úkolech autor navádí na poznání sebe sama, zpěv, vytvoření vlastního zaříkávání nebo k vytvoření magického jména (kde uvádí různé rady, jak na to).

 

Závěrem

Tato kniha je pro ty, kteří potřebují popostrčit v tvorbě zaklínadel, ale také pro adepty druidství. Najdete zde i praktické modlitby, které můžete použít. Jsem moc ráda, že má autor základní přehled i v magii a není to tedy kniha čistě druidská. Mluví se zde okrajově i o sigilích, principu magie, apod. Mladý autor Magie slov si určitě zaslouží poklonu, neboť knihu napsala o „svaťáku“ a maturitu dal – nyní studuje na vysoké škole.

One Reply to “Kniha bez obsahu, přesto kvalitní! – John Gort, Magie slov”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..