Osvěta magie a čarodějnictví v moderní době

Mabon

Mabon… Podzimní rovnodennost… Alban Elfed… Svátky mají mnohdy různé názvy, ale stejný účel, a to sklizně a zhodnocení naší práce.

 

Mabon je jeden ze svátků sklizně, nyní tedy té duchovní, jsme si sami zaseli, to teď sklízíme. Proto je dobré se zamyslet, co přesně sklízíme, proč něco negativního a co a proč pozitivního. K tomu se krásně pojí práce se svými stíny. Temná polovina roku již začala a jde to i dobře vidět na dřívějším stmívání.

V tuto dobu je vhodné dělat kouzla / rituály týkající se studia – poznání sebe sama / stínová práce, studium magie či studium ve škole. A právě na tu školu jsem se zaměřila já. Mnozí víte, že jsem na IG a FB blogu dala informaci, že jsem rozhodnutá jít si za svým snem a v rámci toho jsem se rozhodla zlepšit mou cílevědomost ohledně školy pomocí sigilia.

Hlavním symbolem Mabonu je jablko. To je spojené s Avalonem, tedy s ,,ostrovem jablek“. V Avalonském příběhu jsou jablka spojená s nesmrtelností. Jiní jej pojímají jako symbol znovuzrození.

Dále se hojně pije víno. Ještě aby ne, tento svátek je známý také jako vinobraní!

 

Mýtus

Modron, Bohyně Země porodila svého syna Mabona, slaví se přímo to narození. Podle mytologie je její ,,Velký syn“ (překlad velšského jména) unesen tři dny po svém narození. Radost Bohyně vystřídá smutek a truchlí pro něj. Proto zahalí tma. Přesto se každý rok znovu a znovu objeví v jejím lůně. Jde o cyklus, který se stále opakuje. Jak se často říká: ,,Kolo roku se točí a točí stále dokola.“ Slaví se tedy narození Mabona, syna Bohyně Země. O zimním slunovratu je Mabon přiveden Artušem zpět, a tak Bohyně přestane truchlit a svět se zbavuje tmy.

 

Oslava

Oslavit jej můžete různě. Napíšu pár mých nápadů, ale je jen na vás, jak oslavíte tento svátek.
 • Sběr kaštanů
 • Sběr žaludů a vyrobení run
 • Sběr kamenů a vyrobení run
 • Stínová práce
 • Shapeshifting
 • Studium (magie, škola či čehokoliv jiného)
 • Práce na sebe sama a na svém nitru
 • Vydlabání dýně – postupná příprava na Samhain
 • Svíce z jablka (vydlabání vrchní části a vložení svíčky)
 • Vyrobení si hudebního nástroje ze skořápek ořešáku
 • Vstřebávání posledních paprsků slunce

Možností je opravdu hodně a kdybych měla napsat vše, co mě napadá, tak by tady byl kilometrový seznam. Ale co opravdu doporučuji, tak vstát brzy ráno a jít se projít do přírody. Začínají ranní mlhy, které si můžeme spojit s Mlhou Manannána, se kterou je opravdu úžasné pracovat (používá se na ochranu, mlha vás zahalí a váš rituál tak nebude vidět nikdo jiný, něco podobného, avšak ne stejného, jako je magický kruh).

 

Můj oltář

Pro inspiraci vám sem dám dvě fotku mého oltáře z oslav z roku 2018, nyní již Kolo roku neslavím.

 

Mabon 2017

Písně na téma Mabonu

Pár mých oblíbených písní na toto období (tedy nejen na Mabon, ale i na podzim). Ono je toho všeobecně u mě mnoho, nyní hodně Danheim, ale dávám vám sem jen ty přímo tematické.

 

POSLECHNĚTE SI NÁŠ MAGICKÝ PODCAST VOX GNOSIS