Posted on

Zamyšlení o osudu vám napsal bývalý člen blogu, a to Pheren. Moc děkuji za pěkný již druhý článek a kdo ví… třeba se v budoucnu dočkáme dalších.

Osud. Asi se v magii, náboženství a fantasy literaturách setkáme jen z pár snadněji vyslovitelnými výrazy nebo obsahujícími méně písmen. Přesto je tak závažným, že se o něj, či o jeho existenci dodnes vedu spory mezi všemožnými náboženskými a ideologickými skupinami. Nejběžněji je vnímán jako slet událostí, co dohromady vedou k určitému závěru. Já osobně jsem o existenci osudu zcela přesvědčen a nyní se ho pokusím vylíčit z vlastního hlediska a souvisení s jakýmsi obecným pojetím. Vynechám věštění do budoucnosti, jelikož ho již krásně popsala Liatha (např. chiromantie, tasseomantie nebo runy), a také jednodenní horoskopy a podobné krátkodobé předpovědi.

 

Křesťanství

Pojetí osudu v křesťanství nebo v celém monoteismu znám z první ruky, ačkoliv dnes je tolik církví a sekt z tohoto směru, že ucelený obrázek je veletěžké sestrojit. Mí vlastní příbuzní jsou nebo byli členové pěti různých “církví“ a jeden manžel sestry mého otce byl i žid! Jeden z oněch příbuzných, co je členem apoštolské církve by k osudu pověděl, že je jedno co děláme a jak žijeme, stejně půjdeme do pekla, pokud jsme k tomu předurčeni. Ta teta, co si vzala žida byla celý život obklopena elektrotechniky a inženýry, což radikálně ovlivnilo její názor, takže tvrdí, že si bůh Jahve posmrtně vybere ne dobré lidi, ale dobré, a navíc schopné vzdělané techniky, co mu budou užiteční při jeho práci. A takových případů je ještě celá řada. Obecně monoteisté na osud, co řídí život spíše nevěří.

Pokud dotyčný vypozoruje, že všechny etapy jeho života do sebe zapadají jako pexeso a zároveň se neuvěřitelně posunul kupředu za relativně krátkou dobu, může si být téměř jistý, že je řízen osudem.

Pohanství

V pohanství je to přesně obráceně. Především Skandinávci (kteří si nehledě na křesťanství udrželi svou kulturu po celý středověk) mají k osudu blízký vztah. Ostatně i bohové čelí osudu, jenž jim zvěstovala norma/valkýra Skuld, dle něhož mnoho z nic padne při Ragnaroku. To jim naopak dle mytologie dává motivaci k přípravám a zdokonalování se, takže nakonec i díky znalosti špatného osudu uhájí Midgard. Mnoho Germánů od dob římské říše do pádu nacismu věřili, že je jejich osudem slavná smrt a vstup do síní Valhaly, čímž se de-facto jejich osud spojil s osudem bohů a o tisíciletí tak prodloužil. Dnes v tomto pojetí nejde ani tolik o smrt v boji, leč význam získává čest a naplněný život jedince, který po sobě zanechá dílo a stopu, na kterou lze s bázní vzpomínat. Věřím že i to je cesta do Valhally.

Též mi došlo, že pomyslná ruka osudu se nedotýká každého. Většina lidí nemá svůj vlastní osud, mohou však tvořit součást osudu těch jedinců, jejichž životy jsou osudem řízeny ke konkrétnímu cíli. Pokud dotyčný vypozoruje, že všechny etapy jeho života do sebe zapadají jako pexeso a zároveň se neuvěřitelně posunul kupředu za relativně krátkou dobu, může si být téměř jistý, že je řízen osudem. Rovněž, pokud již má toto štěstí, neměl by ho odmítat a bojovat sním, jelikož to k ničemu dobrému vyjma arogance nevede. Vyplatí se mu poddat a zároveň se snažit ho naplnit. Každému v tom může pomoci, pokud je lehce spirituálně založený a má své i specifické ušlechtilé cíle. Nejjednoduššími může být touha vrátit se domů či starost o konkrétní osobu, ale i o zvíře, místo i předmět.

2 Replies to “Osud”

  1. Chtěla bych jen říct, že osud podle mě musí existovat, aby mohla existovat i magie, protože se navzájem doplňují. Myslím si, ale je to jen můj názor, že by někdo nemohl mít velké magické nadání, kdyby ho neměl ani v minulém životě, takže osud podle mě existuje, ale není to tak, že nejde změnit, ale stane se, co se stát má, i když malé drobnosti se klidně změnit mohou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..