Posted on

Ať už chcete nebo ne, k pohanství sexualita patří a není na tom nic špatného. Ne, opravdu si nepředstavujte všelijaké orgie (i když najdou se tací, kteří je provádějí). Sexualita hraje v novopohanství zásadní roli a my se na to koukneme blíže a upřesníme si to.

 

Mytologie

Wicca je jedním z těch častějších proudů pohanství (kde je zkombinováno i čarodějnictví). Primárním je zde princip Boha a Bohyně (a samozřejmě rede). Rohatý Bůh je hodně podobný keltskému Cernunnovi a Bohyně je taková ta matka či Trojná Bohyně. Jedním z velkých sabatů (svátků) Kola roku je Beltaine, k čemuž se dostaneme podrobněji dále. Jde o to, že právě v tento čas se spojí Bůh s Bohyní. Ještě jen zmíním, že Boha na oltáři při rituálu symbolizuje athame a Bohyni pohár – velmi oblíbený úkon je zde, že se athame pomoří do poháru (čímž jde o symbol onoho spojení).

 

Beltaine (Beltane, Valpuržina noc, Svátek květin) – 30.4.

Jde o pohanský svátek, kdy je důležité spojení mezi mužem a ženou, spojení s Bohem a Bohyní, oslava života.

Beltane je svátkem sebelásky, sebevědomí, sily, regenerace, kouzel, životní síly a sexu. Tradicí je také přeskakování ohně na znamení nového začátku a očištění od starých věcí. Stromy a rostliny spojené s tímto svátkem jsou: bříza, hloh, pampelišky a šeříky. Dále k němu patří ranní rosa (tzv. Beltainová voda nebo voda milenců).

Májka: S tímto svátkem je také spojená májka, která symbolizuje věčnou a bezpodmínečnou lásku. Je to starý keltský zvyk, při kterém se zpívá a tančí kolem dokola dvou velkých ohňů a celkově se veselí. Při tomto rituálu si uvědomujeme své spojení s matkou zemí a to, že jsme z ní všichni zrozeni (májku by vždy měla vztyčit žena).

Hezky je svátek pojatý ve filmu The Wicker Man (Rituál), kde se sice nějaké věci přehánějí, ale pro představu je to skvělý film.

Květen se stal měsícem lásky a sexuality, sexuální volnosti a milostných her. Dále bych ještě chtěla zmínit, že při rituálech plodnosti (splynutí ženského a mužského protějšku) dochází také k astrálnímu principu, a je tak vyjádřeno ,,to, co je nahoře, je i dole“ což hermetický princip ze Smaragdové desky.

Pro pohany platí naprostý opak, než je tomu v křesťanství – čím otevřenější postoj k sexualitě a jejím prospěšným účinkům zaujmeme, tím rychleji se zacelí rány, spojené s pocitem viny, studu, doprovázející slovo sex. – Goth (Raven Digitalis)

Svoboda

Novopohanství nemá žádná pravidla, žádnou posvátnou knihu ani žádného ,,vůdce“. Je zde svoboda a volnost, každý může mít svůj názor. Někdo jede zarytě podle historie a někdo naopak zkouší modernější věci (druidské runy, vlastní runy,…) ale především… vlastní interpretace bohů. Někomu sedne ten, jinému zase ten. Na někoho je ten bůh milý a jiného nikoliv. Taková ta volnost je u pohanů v mnoha věcech. Setkala jsem se s oblibou polygamních vztahů, ale samozřejmě to neplatí pro všechny. Záleží jak to mají partneři a zda oba souhlasí a asi to tady víc nemusim rozebírat.

Gotici a pohané se vzájemně shodují na tom, že se není proč stydět, a sexualitu berou jako zásadní duchovní dar. – Goth (Raven Digitalis)

Jak je to s LGBT

V posledních pár letech se nám dostává do popředí LGBT komunita, která se propaguje velmi výrazně. Došlo to i k pohanům a ti k tomu mají svůj postoj. Podle toho, co jsem si všimla, tak hodně mají k LGBT (nebo k jakékoliv jiné orientaci) hodně blízko Wiccané. Těžko říct, proč zrovna oni. Zde jsme si stručně rozebrali druhy Wiccy a tam můžete také vyčíst vztah k LGBT. Wicca hodně podporuje (ale nevyžaduje) nahotu. Například Feri Wicca má již dané, že nesoudí orientaci a nějak to neřeší, kdo ty druhé přitahuje. Ve Wicce je pár rozdílů – jeden druh upředňostňuje ženství, druhý zase plodnost, některé jsou zase na bisexuální či homosexuální styk, apod. O tom by se dalo napsat hodně, ale přijde mi to zbytečné. Každý si o tom může něco zjistit sám. To, co jsem chtěla hlavně předat, tak to, že Wicca je velmi spřátelená s LGBT (moderně bychom řekli LGBT friendly).

Ale co ostatní směry? V okruhu u moderních Vikingů, Keltů či jiných nemůžu přímo říci, zda je odsuzují či nikoliv. Stále mějme na paměti, že co člověk, to názor. Setkala jsem se s hrdým Vikingem, který jakmile zjistil, že mám sklony k bisexualitě, tak mi začal psát, že je to špatně, že je to nepřirozené (a zkrátka… známe takové ty typické argumenty). Když jsme se potkali, tak jsme spolu vycházeli hodně dobře a dlouho jsem se tak dobře s člověkem nepobavila. Pak jsem mu napsala to, co jsem výše zmínila a od té doby se spolu nebavíme. A není to škoda? Člověk, který procestoval mnoho zemí, opravdu hrdý novodobý Viking, který to má v hlavě srovnané a rozdělí nás tahle maličkost? Ano, nazývám to maličkostí, protože podle mě nezáleží na orientaci, ale na tom, jaký ten člověk je.

Přesto mi přijde, že většina pohanů jsou tzv. LGBT friendly. Znám více LGBT lidí, kteří jsou pohané nebo čarodějové, a pokud jsou jiné orientace, tak proč ne. Ale totálně mě fascinují ti, kteří to úplně odmítají a můžete jim říct cokoliv. Těch je podle mých poznatků minimálně, ale vždy narazíte na nějakého pohana, kterého byste nejradši ehm… Snad každý se setkal s někým, kdo se nechoval tak, jak měl, nevhodně nebo nerespektoval názory jiných či byl až moc fanatik apod. Takoví lidé jsou v každé víře, byť zrovna u pohanů je to dle mých zkušeností po málu (což je samozřejmě dobře).

 

Závěrem

Podrženo, sečteno… pohané jsou k sexualitě z větší části otevření. Sexualita se objevuje ve svátku Beltaine, který je hojně slavený i ve více lidech. Novopohanství nemá žádná pravidla proti jakékoliv sexuální orientaci. Podstata pohanství je o toleranci ostatních (i když je to mnohdy těžké). Za sebe mohu říct, že kolikrát jsem se o tomto tématu už bavila otevřeně a nedělalo mi to výrazný problém. Patří to k životu a samozřejmě se o tom nebudeme bavit s každým na potkání, ale zároveň by toto téma nemělo být ani tabu. Novopohanství mi přijde hodně otevřené a holt… pár lidí bude vždy odsuzovat LGBT, ale je to jejich názor a ten je důležité brát na vědomí – zároveň by oni měli brát i ten náš. Ovšem ne každému může být příjemné o tom mluvit, což je pochopitelné. Každý je jiný a každého bychom měli tolerovat. I teď ve 21. století jsem se setkala s polygamními vztahy nebo aspoň s lidmi, kteří by jej chtěli či s ním sympatizují. A říkám si… proč ne? Nebo mít ve znaku ženu, která je ve velmi vzrušivé póze – jedná se o jeden germánský kmen v Česku, který je zmiňovat úplně nechci, jen jsem to uvedla jako příklad toho, že sexualita je všude, patří k životu, patří k víře, patří mezi něco, co je posvátné. Zejména ženy mohou pracovat s ženskými mystérii, s posvátnou cykličností a se svou krví. Muži zase s mužskými mystérii a nemohu zde vynechat Boha Mina, který je egyptský bůh plodnosti a je znázorňovaný s větším falem.

 

Zajímavosti

Polygamie – vztah s více, než jedním partnerem

Polygynie – muž s více manželkami

Polyandrie – žena s více manžely

Polyamorie – osoba žije ve více vztazích za souhlasu a vědění všech partnerů/partnerek

One Reply to “Pohanství a sexualita”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..