Posted on

Článek napsala Aisling, bývalá členka blogu

Poklady bohů Poklady bohů jsou speciální předměty od trpaslíků. Určitě jste už o nějakém z pokladů slyšeli. Jsou to artefakty objevující se v celé severské mytologii a některé z nich jsou dnešními symboly pro pohany.

 

Jak už to tak v severské mytologii bývá, tak za tyto poklady bohové vděčí Lokimu. Ovšem ne z důvodu laskavosti nebo touze pomáhat ostatním.

Poklady bohové získali ze soutěže ve zručnosti kterou Loki připravil. Soutěže probíhala mezi dvěma skupinami trpaslíků. První byli Brokk a Eitri a proti nim stáli tři Ívaldiho synové. Podle mytologie tato soutěž vznikla, když Loki oholil Sifiny vlasy. Thór donutil boha lží aby našel řešení a vrátil tím vlasy jeho manželce zpět. Loki tedy vymyslel lest díky které poštval dvě skupiny trpaslíků proti sobě v soutěži, kterou on sám vytvořil. Jeden z trpaslíků, Brokk jako požadavek za účast v soutěži chtěl Lokiho hlavu. Bůh s tím souhlasil.

Loki pomohl třem synům Ívaldiho tím, že jim řekl, aby jeden z darů pro bohy byli zlaté vlasy pro Sif. Tím chtěl zajistit jedné skupině vítězství a zachránit si tak vlastní krk. Ale i přes to, že pomohl třem trpaslíkům se Loki bál, že by soutěž mohli vyhrát bratři Brokk a Eitri a tak, když trpaslíci vyráběli kladivo pro Tóra, Loki se změnil v mouchu a pokoušel se jim jejich snahu zmařit.

 

Synové Ívaldiho vyrobili tři poklady

Prvním z pokladů byl oštěp jménem Gungin. Oštěp trpaslíci darovali Ódinovi. Tato zbraň dokáže proniknout vším a vždy najde svůj cíl. Další vlastností oštěpu je, že přísaha pronesená nad zbraní je neporušitelná.

Dalším z darů byli Sifiny zlaté vlasy. Vlasy jsou vyrobeny z pravého zlata a dokonale se přichytí k hlavě jejich držitele. Tento poklad ve všech ohledech vypadá jako vlasy. Dokonce i rostou. Podle mytologie Sifiny vlasy obsahují sto tisíc zlatých vláken.

Posledním pokladem Ívaldiho synů byl malý a složený kus látky. Tento poklad trpaslíci darovali bohu Freyovi. Kapesník ovšem není jen obyčejný kus látky. Je to loď jménem Skidbladni. Lod vždy provází příznivý vítr. Je to největší loď jakou kdy kdo viděl.

 

Poklady Brokka a Eitriho

Trpaslíci vyrobili zlatý pažní náramek pro Ódina. Náramek se jmenuje Draupni a každou devátou noc z něj skane osm stejných náramků.

Druhým darem byl velký kanec Gullinbursti. Kanec tahá Freyovi vůz. Umí běhat po obloze i po moři rychleji než kdokoli jiný. Gullinburstiho zlaté štětiny v noci osvětlují cestu pro bohy.

Nejznámější ze všech severských artefaktů byl posledním darem trpaslíků. Jednalo se o Mjöllnir, Thórovo kladivo. Kladivo je nezničitelné, nikdy nemine cíl a vždy se bohovi vrátí do rukou. Také je nesmírně těžké, takže ho ve všech devíti světech dokázal zvednout pouze Tór a později jeho syn.

Jak to tedy dopadlo? V soutěži vyhráli Brokk Eitri. Ovšem trpaslík Lokiho hlavu nedostal protože jejich dohoda zněla, že si Brokk vezme pouze bohovu hlavu, ale hlavu nemůže odříznout aniž by neřízl do krku. Loki tedy vyvázl pouze se zašitými ústy, aby už nikomu nemohl lhát.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..