Posted on

Jen velmi vzácně se v Řecku bohové a bohyně ukazovali lidem ve své skutečné podobě. Většinu času trávili na hoře Olympu, která byla nejvýše položeným místem na zemi. Proto se 12 hlavních božstev, které uctívali Řekové, nazývalo i ,,Dvanáct Olympských“.

Za svou nesmrtelnost vděčili bohové ušlechtilému nápoji, nektaru a jemnému pokrmu – ambrózii (nektaru rozpuštěnému ve vodě). Měli mnoho nadpřirozených schopností. Mezi nimi byla snad nejdůležitější schopnost zjevovat se lidem v převtělení za zvířecí bytosti. Řekové se svých božstev báli stejně tak, jako je milovali, jelikož u božstev byly občasné hádky. Jako příklad lze uvést bouřku… Lidé se pravděpodobně domnívali, že se Zeus s někým hádal (nebo naopak něco provedli lidé).

 

Počátek

Na začátku byl chaos. Nic jiného, než prostý chaos. Poté se do chaosu přimíchala jiná energie a vznikla Gaia (Matka země). Živila všechny živočichy, jenže se na ní objevily. Vznikaly hvězdy, pevnina, apod. Také se na Gaie objevili první bohové – Kronos a Rheia. Zplodili spolu další bohy, kterými byli Hádés, Poseidón, Zeus, Hestia, Déméter a Héra. Kronos začal děti hned po porodu polikat, protože se bál ztráty moci a dle věštby ho jedno z dětí mělo připravit o život. Rheiu to trápilo, a tak svého šestého syna Dia šla ukrýt na Krétu do hluboké jeskyně jménem Dikté. Místo dítěte pak podala Kronovi kámen zabalený v plenkách. Nevšiml si toho a spolknul ho. Dětem v Kronově břiše se nic nestalo, neboť jsou nesmrtelní. Amaltheia (koza) krmila svým mlékem malého Dia. Také dostával tzv. roh hojnosti. Včely mu nosili i ambrózii a nektar. Když dospěl, rozhodl se, že své sourozence osvobodí. 10 let trval boj mezi otcem a synem… Nakonec zvítězil Zeus a své sourozence osvobodil. Bohové se usadili na hoře Olymp, a tam odtud vládli celému světu.

Chaos si Řekové představovali jako jakýsi prostor naplněný mlhou a temnotou. Z chaosu potom povstala Země (Gaia), Erós (spojující síla), Erebos (temno) a Nyx (noc).

 

1) Zeus (Jupiter)

Je to nejvyšší bůh, král všech bohů, pán hromů a blesků nebo se mu také říká ,,poháněč mraků“. Staral se o ochranu domovů a rodiny, jakož i o dodržování zákonů. Jeho ženou byla Héra, ale milostné zápletky měl i s jinými bohyněmi. Přeměňoval se například v labuť, díky které sváděl jiné ženy.

 

2) Poseidón (Neptun)

Jedná se o boha moří. Svým zaltým trojzubcem vyvolával mořské bouře. Někdy dokoce pochyboval vlády Dia. Jeho velkou vášní byli koně, a tak se často s nimi procháněl po pláních.

 

3) Athéna (Minerva)

Je zobrazovaná s oštětem a nejvíce z bohů zasahovala do života lidí. Bohyně Athéna, bohyně moudrosti, ochránkyně statečnosti, práva, spravedlnosti, ale také umění, byla bohyní vítězné války. Nedala se nikdy unést zuřivostí, vedla války moudře a rozvážně, hlavně však vítězně.

 

4) Apollón (Apollo) / Hélios

Bůh slunečního světla a dvojče Artemis. Každé ráno vyjížděl se svým zlatý vozem a přinášel tak teplo lidem i bohům.

 

5) Artemis (Diana) / Seléné

Bohyně lovu a Měsíce, která je často zobrazovaná s jelenem, s lukem nebo v doprovodu nymf. Také je braná jako Bohyně plodnosti. Původně byla bohyní Měsíce Seléné, ale Římané si nemohli dovolit všechny oběti, a tak Seléné a Helia (původního boha slunce) vyškrtli a tuto funkci svěřili Apollónovi a Artemidě.

 

6) Afrodita (Venuše)

Bohyně lásky a vášně. Dle jedné verze se zrodila nahá z mořské pěny. Není přesně možné určit, čí to byla dcera.

 

7) Démétér (Ceres)

Bohyně úrody a poslední, které Zeus vysvobodil z Kronova břicha. Naučila lidi pěstovat obilí.

 

8) Héra (Juno)

Bohyně manželství a manželka Dia. Často je zobrazovaná s pávi nebo kravami.

 

9) Hermés (Merkur)

Jedná se o posla bohů, dosti lstivého. Je patronem bank, bankéřů i zlodějů. Nosí okřídlené střevíce.

 

10) Arés (Mars)

Arés byl bohem zuřivé války, krvavých bojů a válečného běsnění. Nezáleželo mu na důvodech války, miloval bojovníky, jejich statečnost, ale i jejich umírání. Miloval války, krev, nářek, zoufalství a dal by se zařadit mezi takové ty méně pozitivní bohy.

 

11) Hefaistos (Vulcanus)

Jediný z bohů pracoval. Byl to bůh ohně a řemesel. Všimněte si propojení skrz latinské slovo vulcanus – to znamená vulkán. A vulkán / stratovulkán je sopka. Zde jde tedy najít tu spojitost s magmatem (ohněm), apod. To už záleží na subjektivním pohledu, co si pod tím představíte. Stojí ještě za zmínku, že jeho vlastní matka (Héra) jej zavrhla a musel tak odejít z Olympu, a to jen díky tomu, že nebyl od malička zrovna nejhezčí. Vychovávali ho pak bohyně Thethis a Eurynomé. Poté se znovu na Olymp vrátil a s Hérou se usmířil. Jednou se ale zastával matky a Zeus ho tak shodil zase z Olympu. Poté se tam již nevrátil.

 

12) Hestia (Vesna)

Bohyně domácího krbu a ohně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..