Zkrášlování obličeje je známo už řadu let. Podíváme se do historie, ale také do moderního využití malby na obličej ohledně pohanství a magie nebo také jedné subkultury.
Šamanství
Obličejové malby byly použity pro mnoho motivů. Pro lov, náboženské či vojenské důvody (maskování) nebo pro vystrašení nepřítele (warpaiting). Někteří válečníci vstupovali do bitvy nazí s pokreslenými těly bizarními motivy v červené a černé barvě. Zdobení tváře různými vzory a tvary je součástí kultury mnoha společností od počátku času. Obraz malování obličeje je společným tématem mezi kulturami, který se liší od domorodých amerických kmenů v Severní Americe a různých kmenů v Africe a Jižní Americe. U domorodých amerických kmenů je malba obličeje používaná pro umělecké vyjádření již od starověku.
Vzory vyvinuté v průběhu času znamenaly různé kulturní události a přinesly emocionální význam, který k nim byl připojený. Široká škála vzorů, které malíř obličeje může vytvořit, posilují emoce. Vzory mohou být barevně specifické nebo náhodně geometrické, zdánlivě bez jakéhokoli významu. Motivy a barvy vyjadřují silnou vazbu a smysl mezi lidmi, kteří mají tradici malování obličeje. Jsou to jakási spojení s jejich minulostí.
Je to víc než jen zkrášlující praxe. Jde o posvátný společenský akt rozlišování a kulturní dědictví. Při zvláštních příležitostech jsou obličeje členů kmene natřené, aby zvýšily sílu. Každý kmen indiánů má svůj vlastní a jedinečný způsob malování obličeje. Pro indiánské kmeny to byly hlavně kořeny, bobule a kůra stromů, které se používali k výrobě barvev. Tyto přírodní suroviny jsou mleté a vyráběné na pastu. Tento proces zahrnoval přísné rituální pořadí, které se zachovalo při aplikaci těchto barev. Barvy se nejprve aplikují kolem nosu a pro nanášení se používá pouze ukazováček a prostředníček. Zbytek obličeje, tj. čelo, brada a oční oblasti, jsou pečlivě pokryty barvou.
Barvy v domorodé americké kultuře mají zvláštní význam. Červená je násilná barva, barva války. Nádherně černobílá, která je ve většině kultur považována za nepříznivou barvu, je barva ,,žijící“, která se nosí na tváři během válečných příprav. Bílá je předvídatelně barva míru. Barva zelená, se nosí pod očima a jedinci posiluje noční vidění. Žlutá je nejvíce nepříznivá barva, je to barva smrti, protože je to barva ,,starých kostí“. Měli bychom dbát na to, abychom neměli až moc žluté barvy – nosí se pouze tehdy, pokud je člověk smutný. Také žlutá, znamená, že člověk žil svůj život a bude bojovat až do cíle. Každý indický kmen má svůj vlastní a jedinečný způsob malování obličeje.
Vikingové a moderní doba
Moderní vikingové si hojně na obličej kreslí symboly složené z run nebo runy samotné. Nejčastěji vidim runu Algiz, jejíž význam je ochranný. Filmový průmysl tyto prvky hojně využívá, a právě ten může pravděpodobně za to, že to lidé dosti napodobují. Pokud bychom chtěli zabrousit do historie, tak seveřané si konkrétně na obličeje nic nemalovali. Společné má jen tzv. warpainting, který se používal v mnoha kulturách při boji. Jenže nejsou přímé důkazy, a to ani u Keltů. Přece jen to není tak marné… Ženy měly při porodu nakreslené porodní runy, známé jako bjargrúnar. Severští válečníci měli velmi pravděpodobně tetování, ale jaké… to vám v tomto článku říct nedokáži. Je možné, že měli pruh přes oči, který má význam třetího oka nebo souvisí s těžkým psychickým obdobím, přesto to není doložené. Když jsem hledala informace, bylo to celkem těžké. Poslední dobou často vidim, jak má někdo na obličeji různé symboly. Ale jen málokdo ví jejich význam, a ještě méně jsou ti lidé pohané / mágové. Většinou jde o fanoušky fantasy a konktrétně seriálu Vikingové. Přijde mi zajmavé to využívat při rituálech, a i když jsem runy nezkoušela, tak i jiná malba působí silně. Tak proč ne runy? Ale je nutné vědět jejich význam a historii. Co si budeme povídat… mě k tomuto směru dovedlo taky to, jak krásně ta malba vypadá, a ta první byla jen zkouška, ale po čase to chce přistoupit na určitou etiku, že nezneužíváte něčeho jen pro povrchní krásu.
Larpy
Velmi oblíbené jsou LARPY (live action role play). Skupina lidí se domluví na příběhu, apod. a každý hraje za jimi vytvořenou postavu. Jednají za svou postavu, nikde není dané striktně, jak se mají chovat. Časté jsou i souboje, kde jsou určitá pravidla. Můžete tam potkat od elfů, přes vlkodlaky, trpaslíky až po skřety a nelze vynechat čarodějky. A právě při larpech se také hodně využívá malby na obličej. Působí to při tom skvěle a úžasné je to, že se vžijete do té své postavy. Larpy jsou hodně fotogenické, a proto často vznikají akční fotky nebo naopak krása vaší postavy. Někdo může namítnout, že to není rituální malba a sem to tedy nepatří. Každá malba na těle nás ovlivňuje, ať už chceme nebo ne. A pokud hrajete za tu postavu, tak se do ní vžijete. Rituály to nejsou, ale magie je všude… z každé věci se dá udělat ta magická.
Goth/ Gothic
Kam jinam bychom měli zapátrat, než právě ke gothic subkultuře? Jde o lidi, kteří jdou proti proudu (ale ne za účelem protestu nebo jiných věcí). Jde o to, že se jim líbí jiný styl hudby (často z 80. nebo 90. let), která má temný nádech. Goth jsou ve většině případech tišší a citlivé osoby, které uvažují nad smyslem života a tím, co se stane po smrti (prosím o nezaměňováni s emo, to je úplně něco jiného, co NEMÁ S MAGIÍ A GOTH NIC SPOLEČNÉHO). Goth lidé jsou fascinovaní nadpřirozenem, tajemnem a často tíhnou k magii. Chodí většinou v černé barvě, protože se v ní cítí nejlépe. Vždy nějakým způsobem odbočují z davu, byť ne schválně. Jelikož uvažují o posmrtném životě, táhne je to na hřbitov. Ne v tom smyslu, že chtějí skoncovat se svým životem, ale jen přemýšlí. Většina jsou tedy introverti, což znamená, že často přemýšlejí o různých věcech do hloubky. A kde je tedy ta malba? Goth si dávají záležet na svém vzhledu, tudíž zde najdeme výrazné líčení. Ale zase to neplatí pro všechny bez výjmek. Gothic subkultura nemá žádná pravidla, a pokud se jedinec cítí jako goth, tak jím je. Jsou zde tedy určité věci, které by měli mít společné… Obdivuji třeba všechny, kteří se každý den dělají s linkami, apod. Gothic líčení je hodně výrazné, díky světlejšímu make upu a temnějšímu líčení. Díky to si je lidé také často spojují s upíry. Díky stylu té malbě jde poznat, jaký ten člověk je. Někdo má radši jemnější a romantické, jiný zase hodně výrazné. Zkrz to ukazují, kým jsou. A mohou magii kresby využít i v běžném životě.
Goth líčení
Nejvíce si zdobí oči. Klasické linky a stíny jsou základem, ale pak lze udělat tzv. Horovo oko, kočičí oči, různě malby, apod. I to má svůj význam… Kočičí oči bych třeba použila při práci s kočkami, se shapeshiftingem, apod. Horovo oko je spojené s Egyptem, což dejme tomu i kočičí oči, neboť kočky byly v Egyptě uctívané. Různé spirály, kudrlinky jsou spojené se spiritualitou, rozvíjením sebe sama. Někdy lze do líčení zakomponovat i ostny a jak je známo, pentagram ochraňuje právě díky jeho cípům – na podobném ne-li stejném principu to je i u líčení či malbě (a také je zde spojitost s astrálním světem).
Magie
Nepodařilo se mi najít, zda vůbec nějaký směr v magii často používá rituální malbu na obličej. Nejpodobnější je tomu tzv. temné čarodějnictví / temné pohanství. Tato oblast hodně souvisí s gothickou subkulturou, ale není to striktně pravidlem. Jde o jednu ze ,,stezek levé ruky“ (tj. jedinec se soustředí na svou individualitu a určité materiální hodnoty, přesto nejde o sobectví nebo přímo materialismus). V knize Goth nebo Gothic Grimoire je tento směr popsaný velmi dobře. Ale my se nyní zabýváme malbou na obličej… Za sebe mohu říct, že mi k tomuto směru magie sedí snad nejvíce. Ano, i jiné cesty k tomu mají blízko a i ty runy se dají využít nebo námi sigilia, ale to je tak už o individuálním praktikování. Ten, kdo zkusí magickou rituální kresbu zjistí, že je silná a konktrétně mě okouzlila tak, že ji používám více a více. Pokud nějaká čarodějka používá runy nebo jiné symboly na malbu, tak proč ne? Jenže něco jiného je, když vám někdo řekne, že je Viking a jen vidíte, jak jede přímo v tom seriálu bez znalosti nějaké historie. Vše se dá využít tak, aby to pasovalo do moderní doby, ale je nutné znát vyznám a souvislosti. Pokud vás to láká, zkuste to!
Čím malovat?
Stále jsme se nedostali k tomu, čím to lze udělat. Kmenové kultury, které stále dodržují starobylé zvyky malování obličeje, si vybírají barvy podle dostupných surovin. Ve starověku byly použity pouze primární a lokálně dostupné barvy jako červená, modrá, žlutá nebo bílá. Někdy pokropením prachu nebo měkkým ptačím peřím byly dosaženy speciální efekty. V dnešní době se většina kmenů rozhodne používat značkové barvy na obličej, které mají od Evropanů, ale ne všichni tak dělají. Malování obličeje je umění, možná první umělecké dílo, které se vrací do původu lidské kultury. Umělci vykreslují maskované vzory inspirované obrazy z přírody, představivostí a tradičními maskami. Na rozdíl od tance a hudby, kde nejkrásnější způsoby a nejstarší kmeny zmizí dříve, než jsou pochopeny, malba zachycuje emoce a výrazy a udrží dopad po dlouhou dobu. Malba je v podstatě kombinace linií, tvarů, barev, tónů, struktury a prostoru. Pokouší se vyjadřovat mluvené a nevypočitatelné výrazy štětce.
Krev
Chtěla bych zde zmínit tekutinu, která je silná a je nutno s ní zacházet opatrně. Krev je jedna z našich esencí , a proto má úžasnou (a velmi ochrannou) energii. Je spojována s ženskými mysterii, a právě menstruační krev se používá k rituální malbě či na malbu výkresu, se kterým se dá skvěle magicky pracovat. O krvi se toho dá říci strašně moc, ale to si necháme spíše na jiný článek. Ještě bych chtěla upozornit, že nikoho nenabádám k tomu, aby se řezal! Pokud je to v rámci rituálu, tak je důležité dát pozor, zda to není blízko tepny. Nikdy není dost upozornění, a tak ještě zmínim, že nebádám nikoho k sebepoškozování, a proto malbu vlastní krví, kdy se říznete, nedoporučuji pro labilní jedince. Krev bychom neměli používat často, ale jen na důležité rituály.
Popel
Jinou alternativou je popel. Zde jej využít třeba tak, že na papírek napíšete zaříkání/afirmaci, a ten poté spálíte. Popelem si tam můžete nakreslit symbol, který váš záměr podpoří.
Rituální olej
Lze také zvolit rituální olej, kterým můžete symboly nakreslit, a pak třeba posypat popelem pro zviditelnění, ale je důležité brát na ohled, jaký popel a olej používáte. Dávám ale přednost jen oleji, jelikož ne vše musí být pro zraky jiných vidět. Já si třeba ochranným runovým olejem maluji na čelo pentagram. Využití rituálního oleje je ale mnoho.
Tekuté linky / tužka
Jedná se o nejčastější ,,nástroj“ který se používá k malbě na obličej. Používají je zejména goth… Primárně se je na linky, ale dají se s nim také dobře udělat všemožné malby, jako třeba pavučina, Horovo oko, tečky, půlměsíc, apod. Také jsou vhodné na různá sigilia, kde jsou zapotřebí detaily.