Posted on

Jsem moc ráda, že mi bývalý člen blogu poskytknul článek o severském pantheonu. Tímto se Pheren nevrací, jen chtěl nabídnout pomoc a ta je vždy vítaná, děkuji.

Zdravím všechny zájemce o mytologii, příznivce starých kultů (ať se jedná o pohanství, čarodějnictví či jiné) a v neposlední řadě následovníky Ásatrú. Ve svém prvním článku bych chtěl představit stěžejní část tohoto směru, a to hlavní rodiny severských bohů a božských bytostí. Dočtete se zde charakteristiku každé rodiny a její aspekty, přičemž jednotlivé příslušníky bych blíže popsal v následujících článcích. Zato ale hodlám co nejlépe popsat všechny známé bohy a jejich příbuzné.

 

ÁSOVÉ – Ústřední rod z Asgardu

První bohové, o kterých bude řeč, jsou Ásové. Jak již název napovídá, jejich domovem je chráněný svět zvaný Ásgard s mnoha monumentálními síněmi a pevnostmi, z nichž nejznámější je Valhalla. Valhalla je přitom jediná síň, která patří de facto všem, a kromě bohů jí obývají také valkýry a padlí lidští válečníci. Hlavní slovo tu přesto má pán Asgardu a Ásů Odin. Povětšinou každá další síň patří jednomu bohu, jako Bilskirnir patří Odinovu synu Thorovi nebo Nóatún s Trymheimem náležící manželům Njördovi a Skadi, přestože nejsou Ásy. Všichni Bohové jsou více či méně potomky obra Ymiho, jehož následným zabitím mohli stvořit Midgard (náš svět). Tuto rodinu lze považovat za vládnoucí. Toto postavení mohli pravděpodobně získat po střetu s druhou a starší božskou odnoží Vánů. Velet budou také ve velikých bojích o přežití světa při Ragnaroku, po kterém pravděpodobně přežije pouhých osm Ásů. Nicméně válka není jejich hlavním zaměřením. Osobně je vnímám jako zastánce zdokonalování se ve většině řemesel od válečnictví a správu společnosti po umění a obchod. Značně zasahují do života běžných i výjimečných lidí, k čemuž využívají své magie zvané Gald, pomocí níž mohou přivodit dotyčnému mnoho smůly nebo naopak rozvinout jeho schopnosti.

Odin – Nejmocnější a nejrespektovanější z celého severského pantheonu. Vždy si neústupně jde za tím, co chce a následkem tohoto získal velikou moudrost, a i jakýsi přehled o světě.

Odinovi první příbuzní – Dědem Odina a zároveň nejstarším bohem byl Búri. Búri byl přímým potomkem prvotního veleobra Ymiho. Odinovými rodiči jsou Bor a Bestla, kteří kromě něj zplodili i jeho bratry Viliho a Vé.

Frigg a Jörd – Bohyně osudu a rodu Frigg i bohyně země Jörd jsou ženami Odina. Jörd mu také porodila slavného syna Thora

Thor – Bůh hromu i řemesel. Je největším Asgardským válečníkem a zarputilý protivník zlovolných sil.

Sif – Sličná štítonoška a manželka Thora. Mají spolu dceru Trúd.

Mími a Höni – Dva Ásové poslaní do Vanaheimu jako záruka míru. Tam se však chovali hloupě a Vány rozčilovali, načež byly posláni zpět. Navzdory tomu nejsou vůbec nešikovní, ba naopak moudří a svým (pravděpodobně záměrným) chováním získali svobodu.

Heimdall – Strážce Asgardu i celého světa. Nejbystřejší z bohů a ohromně houževnatý. Je mu souzeno se při příchodu temných sil navzájem zabít s Lokim.

Ull – Syn Sif a Odina. Adoptoval ho Thor, když se sblížil se Sif. Po svých obou otcích je dobrý bojovník, specializující se na souboje v lukostřelbě a je zastáncem jejich spravedlivosti.

Sága – Patronka historie a příběhů. Je jedinou bohyní Ásského původu, která má na Asgardu vlastní síň.

Zde končí nejužší okruh Ásgardských bohů. Ostatními jsou Mani, Bragi, Iddun, Týr a přibližně čtyřicet dalších, které prozatím nevyjmenuji, ale o některých bude ještě řeč. Především bych chtěl uvést jména bohů, kteří s jistotou přežijí Ragnarok. Jsou jimi Forseti, Váli, Baldr, Hod, Thorovi synové Magni a Modi a Vídar, který svou okovanou botou zabije vlka Fenrira a dost možná se stane i novým vůdcem přeživších bohů.

 

VÁNOVÉ – Páni pradávných sil

Jak jsem prve naznačil, tato část bohů je prastará. Byla pravděpodobně uctívaná již pravěkými obyvateli Skandinávie, přičemž po ovládnutí země Germány, ustoupily Vánové do ústraní a na jejich úkor se začali více uctívat Ásové, i když jsou Vánové ve skutečnosti bojovnější. Není to však důvod ke zklamání. Vánové nebyly pobiti, nýbrž se s Ásy smířili a vstoupily s nimi do přátelského i trochu vojenského svazku. Jediná nevýhoda je, že s alespoň malou jistotou známe jmenovitě jen pod deset Vánů. Podobně jako je Ásgard sídlem Ásů, tak sídlem Vánů je říše Vanaheim. Vánové především střeží život buď v plodnosti mateřské nebo i v rámci úrodnosti země. Proto jsou nejvíce ze všech spřízněni s divokou přírodou i obdělávanou půdou. Přírodu ovládají různými způsoby se svou specifickou mocí Seidu.

Njörd a Nerthus – Njörd je patronem rybářů a mořeplavců. Je právě tím příkladem bytosti, která se dostala do Ásgardu, aniž by byla Ásem. Se svou sestrou Nerthus zplodil bohyni Freyu a boha Freye.

Frey – Jeden z nejkrásnějších a „nejsvůdnějších“ bohů. Ochránce plodnosti a slunce. Byl hlavním bohem Uppsalského chrámu ve Švédsku.

Freya – Jako její bratr je bohyní plodnosti, a nato i lásky a války, nebo čarodějnictví. S Freyem a Njördem jsou nejdůležitějšími Vány a Freya je jejich dísou či velekněžkou.

Hnoss a Gersemi – Dcery Frey a jistéh Óðra.

Aegir a Rán – Vládcové moří, u nichž si můžete tak trochu připlatit za klidné počasí a jemné vlny, pokud plánujete jet po moři lodí. Rán, Aegir, Hnoss, Gersemi a Nerthus jsou nejspíše méně známými Vány, kteří zůstali po válce bohů ve Vanaheimu.

 

Obři spříznění s bohy a ostatní

Téměř ve všech případech, když jde v mytologii (a nejen v té severské) o obry a jiné netvory jim podobné, můžeme čekat brutalitu, podlost, děs a zkázu. Jejich aspekty nejsou tak led a oheň, které jsou sami osobě spíše přínosné, ale přesněji rovnou ničivý blizard nebo nekontrolovatelný všestravující vulkán. Jenže to neplatí vždy pro všechny. Některé takovéto bytosti se rozhodli přidat (někdy dočasně) k dobru. Tím, že prokázali svou upřímnost, spolehlivost a k tomu přidali i nějaké vznešené skutky, se v pár případech dostaly až na božskou úroveň a vstoupily i do Asgardu, aniž by se tam museli probojovat. Kromě již zmíněné Skadi byl obrem, který se stal bohem i velmi známý Loki, jenž nakonec Ásy opustil.

Loki – Bůh lsti a falše, kterým se stal uzavřením pokrevního bratrství s Odinem. Je nesmírně chytrý, což trochu způsobuje, že čas od času mění stranu.

Skadi – Dcera obra Tjaziho, po jehož vraždě dostala od Ásů manžela Njörda. Je bohyní lovu a zimy, k čemuž patří i její iniciály lyže.

Járnsaxa – Thorova milá z řad obrů. Porodila mu syny Magniho a Modiho, kteří mu mnohokrát pomohli a také přežijí Ragnarok.

Kvasi – Božský tvor, jenž je potomkem Ásů i Vánů a vznikl na potvrzení jejich smíru. Nakonec byl zavražděn, čímž se posléze k bohům i lidem dostala znalost výroby výtečného přírodního nápoje zvaný medovina.

Gerda – Žena Freyova, kterou mu přivedl jeho služebník Skirmir.

Ivaldiho synové Brokk a Eitri – Jsou to nejzručnější příslušníci rodu trpaslíků. Po dohodách i sázkách vytvořili bohům nejmocnější nástroje, jakými jsou Ódinovo kopí Gungnir a prsten Draupnir, Thorovo kladivo Mjollnir a Freyovu loď Skídbladni.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..