Posted on

 

Článek napsala Aisling, bývalá členka blogu

Nejdříve si asi řekneme co je to vůbec Yggdrasil. Yggdrasilu se také přezdívá ,,věčně zelený jasan“. Důvod si asi domyslíte. Strom je největší na světě a svou velikostí dosahuje a propojuje všech devět světů. Vláhu k životu získává ze tří stden u jeho kořenů a podle mytologie se na něm Odin obětoval a tak pro Ásy získal posvátné runové písmo.

 

Devět světů

Asgard je svět který leží na obrázku úplně navrchu. Můžete se setkat s připodobněním k Nebi (proto je také první zezhora). Asgard obývají Ásové. Nachází se zde také Valhalla neboli síň padlých bojovníků do které přícházejí ti co zemřeli hrdinou smrtí.

Midgard je náš svět. Po jeho okraji se obtáčí obrovský had Jormungandr který je synem boha Lokiho (nebo se mu také přezdívá Midgardsormr). A právě zde proběhne poslední bytva Ragraroku a zde se rozhodne o osudu devíti světů.

Alfheim neboli také Ljosflheim se nachází v levo od Midgardu. Jak již název napovídá tak jeho obyvatelé jsou světlí Álfové (Elfové).

Vanaheim který leží pod Alfheimem je svět v mnohém podobný Zemi. Žijí na něm Vanové což jsou převážně bohové plodnosti. Řadí se mezi ně třeba bůh Frey a jeho sestra Freja která je považována za nejkrásnější z Vanů i Ásů.

Jotunheim který mám osobně hodně ráda je kamenný a ledový svět. Žjí na něm pouze mrazý obři. Jotunheim je rodným světem boha Lokiho a jeho syna vlka Fenriho (nebo také Fenrira).

Niflheim je jeden z původních světů. Je plný mlhy, hrazu, chladu a tmy. Jedinými obyvaleli jsou démoni. V tomto světě pramení dvanáct jedovatých řek, které pramení v jednom místě zvaném Hvergelm.

Helheim slouží jako podsvětí kterému vládne bohyně Hel která je dcerou Lokiho. Sem chodí duše všech co zemřeli normální smrtí.

Nidavellir nebo také Svartalfheim je domovem skřítků neboli temných Álfů kteří prosluly svým umem v kovářství. Z tohoto světa také pochází Thorovo kladivo Mjollnir.

Muspellheim je posledním ze světů. Spolu s Nifheimem stvoril první bytost obra Ymiho. Tento svět tvorí oheň, láva a takový žár, že dokáže tavit i skály. Na okraji Muspellu stojí Surt. Bytost která čeká než bude moci při Ragnaroku vyjet spolu s obyvateli ohnivého světa ven a spálit vše co zbylo.

One Reply to “Yggdrasil a devět světů”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..